Archwium > Numer 413 (01/2008) > Felietony > Kościół idealny czy realny?

Kościół idealny czy realny?

Zdarza mi się uczestniczyć w różnych dyskusjach na temat Kościoła. Najostrzej jest w przestrzeni wirtualnej, w której chamstwo staje się niekiedy synonimem szczerości. Ale nie o internetową agresję mi chodzi. Otóż w dyskusjach na kościelne tematy używa się – co zrozumiałe – stwierdzeń, że Kościół jest taki lub owaki, że robi to lub coś innego, że czegoś chce lub nie chce itd. Jednak okazuje się, że kiedy mówimy „Kościół”, to niejednokrotnie mamy na myśli bardzo różne rzeczy. Aby zadbać o jasność dyskursu, warto uświadomić sobie, że istnieje Kościół idealny, oficjalny oraz realny, przy czym tych ostatnich jest tyle, ile osób mówiących o Kościele. Każdy ma swoje osobiste, niepowtarzalne jego doświadczenie.

Kościół idealny istnieje w mądrych podręcznikach eklezjologii. Wyłania się z Ewangelii i pism Ojców Kościoła. To czysta Oblubienica, która podąża za swym Oblubieńcem Jezusem. Kościół oficjalny po trosze pokrywa się z idealnym, ale nie do końca. Jest on obecny w oficjalnych wypowiedziach Kościoła o sobie samym, w encyklikach, adhortacjach oraz innych dokumentach. Jest też Kościół realny, choć przymiotnika „realny” nie używam po to, aby zasugerować, że Kościół idealny i oficjalny są zmyślone. Wszak ideały istnieją, nawet jeśli nie udaje się ich wprowadzić w życie. Pod wyrażeniem „Kościół realny” rozumiem to, jak konkretnie różne osoby i środowiska doświadczają Kościoła.


Dostęp do treści serwisu jest płatny.


Aby wyświetlić pełny tekst musisz być zalogowany
oraz posiadać wykupiony dostęp do tego numeru.


Dariusz Kowalczyk SJ - ur. 1963, jezuita, profesor teologii, wykładowca teologii dogmatycznej, profesor Wydziału Teologii Papieskiego Uniwersytetu Gregoriańskiego w Rzymie, wykładowca dogmatyki; przez 10 lat był felietonistą miesięcznika "W drodze", opublikował m.in.: "Czy żyjemy w czasach Apokalipsy"; "Czy Jezus mógł się przeziębić?"; "Między herezją a dogmatem"; "Kościół i fałszywi prorocy". Mieszka w Rzymie. (wszystkie teksty tego autora)

     


zobacz także

Dobry ksiądz, to eksksiądz?

Ocenzurować świętego Pawła!

Co Kościół na to?

Gdzie stoi Kościół?

Aroganckie nowinki w Kościele


komentarzeFacebook