Archwium > Numer 410 (10/2007) > Orientacje > Miejsce w Kościele

Miejsce w Kościele

ks. Piotr Dzedzej Porzucone sutanny. Opowieści byłych księży Wydawnictwo Znak, Kraków 2007, 174 s.

Ta książka musiała się ukazać. Towarzyszące jej lekturze pytania (czy cieszyłaby się takim zainteresowaniem przed głośnymi przypadkami porzucenia kapłaństwa? dlaczego powstała tak późno? czy nie można było „docisnąć” pytaniami rozmówców?) należy odstawić na bok. Ważne jest, aby zrozumieć dlaczego i w jaki sposób powstała. Ksiądz Piotr Dzedzej postanowił przeprowadzić rozmowy z „eksami”. Chciał zrozumieć. Czuł również, że nie można tak po prostu zapomnieć, odwrócić się od tych, z którymi stało się za ołtarzem, że byli księża mają swoje miejsce w sercu kapłaństwa.

Nie było łatwo. Niektórzy nie chcieli rozmawiać. Dzedzej zachował jednak ich godność; bardziej słuchał, niż wypytywał. Jeśli „byli” wydają się nieraz śmieszni czy tragiczni, to poprzez swoje wypowiedzi, a nie pułapki zastawiane przez prowadzącego wywiad. Są szczerzy. Tak szczerze w Kościele w Polsce i o Kościele jeszcze nie było.

Dlaczego?

Ponad dwadzieścia rozmów. Ponad dwudziestu mężczyzn, a każdy z nich inny, z odmienną historią. Jednak pewne punkty są stałe.

Kobieta pojawia się w ich historiach gdzieś dalej, później. Przede wszystkim przyczyną odejścia jest niewłaściwa relacja z hierarchią kościelną. W odejściu w dużej mierze pomógł proboszcz, starszy wikary. Zabrakł (...)

Dostęp do treści serwisu jest płatny.


Aby wyświetlić pełny tekst musisz być zalogowany
oraz posiadać wykupiony dostęp do tego numeru.


Marcin Cielecki - ur. 1979, poeta i eseista. Autor zbioru esejów "Miasto wewnętrzne" oraz książek poetyckich "Ostatnie Królestwo" i "Czas przycinania winnic". Mieszka w Olsztynie z żoną i dwoma synami. Strzela z łuku. (wszystkie teksty tego autora)

     


zobacz także

CIAŁO CHRYSTUSA, SPOTKANIE ODWOŁANE

Napięta struna ciała

"Błogosławione marnowanie", "Co nas łączy?", "Rachunek sumienia", "Fronda", "Pastores", "Życie Duchowe"

POD WŁADZĄ KSIĄŻEK

"Doskonały smak Orientu" Piotra Kłodkowskiego


komentarzeFacebook