Archwium > Numer 409 (09/2007) > Listy ze świata > Bramy piekielne go nie przemogą

Bramy piekielne go nie przemogą
Dziś na przepowiednie i oceny wróżące Kościołowi klęskę, upadek i załamanie patrzę znacznie spokojniej. W latach 60. minionego wieku to komunizm miał zapanować nad światem, a komuniści podbijali kraj za krajem, natomiast Kościół i religia były przemijającymi symbolami czasów minionych.

Wyjazd z delegacją parlamentarną do Ameryki Południowej, a ściślej do Chile i Brazylii, to okazja, by spojrzeć na nasze sprawy z pewnego dystansu, okazja, aby oderwać się, chociaż na krótko, od niekończących się politycznych zmagań i sporów. Nie jest to oczywiście Polska z oddali w takim sensie, jak na nasz kraj spoglądał Jan NowakJeziorański, żołnierz kampanii wrześniowej, Powstania Warszawskiego, twórca i wieloletni dyrektor Radia Wolna Europa, bez którego nie byłoby chyba wolnej Polski. To jego głos pamiętam z dzieciństwa. Gdy wydawało się, że już nie ma nadziei, a komuny, jak w wierszu Majakowskiego, nic nie zwycięży, przez trzask i charkot zagłuszarek przebijała się zapowiedź spikera Wolnej Europy: Za chwilę głos zabierze dyrektor naszej rozgłośni Jan NowakJeziorański.

Noc, brzask i wieczór

Za każdym razem, gdy jestem za granicą, jakoś wyraźniej uświadamiam sobie, że jesteśmy państwem całkowicie niepodległym, w pełni wolnym i demokratycznym już prawie tak samo długo, jak II RP, nazywana Polską przedwrześniową, i to nie tylko w komunistycznej propagandzie z oczywistych względów wrogiej i nieżyczliwej dla tamtej Rzeczypospolitej. Stanisław CatMackiewicz, z pewnością polski patriota – bez względu na zawiłości i meandry życiorysu, takie jak propozycja szukania modus vivendi z III Rzeszą, a potem kolaborowania z komunistycznym reżimem Gomułki – swoją piękną historię Polski od 11 listopada 1918 do 17 września 1939 roku dzieli na części dnia. Z (...)

Dostęp do treści serwisu jest płatny.


Aby wyświetlić pełny tekst musisz być zalogowany
oraz posiadać wykupiony dostęp do tego numeru.


Stefan Niesiołowski - ur. 1944, senator RP, członek PO, profesor entomologii, publicysta, autor między innymi książek "Wysoki brzeg (opowiadania więzienne)", "Niemieccy przeciwnicy Hitlera", żonaty, mieszka w Łodzi. (wszystkie teksty tego autora)

     


zobacz także

Dziesięć lat (2)

Ordonka i Osiecka

Przegrana walka o pamięć

Fascynujące ćwierć wieku 1973-1998

60 lat od śmierci Romana Dmowskiego


komentarzeFacebook