Archwium > Numer 409 (09/2007) > Felietony > Chyba jestem bogiem?!

Chyba jestem bogiem?!

Mówią, że pies myśli sobie tak: „Mój pan dba o mnie, daje mi jeść, zabiera na spacer; mój pan jest bogiem”, podczas gdy kot interpretuje to inaczej: „Skoro jestem w centrum troski i zainteresowania, to chyba jestem bogiem”. Ksiądz Rydzyk przypomina mi kota, nie uwłaczając oczywiście.

Wielu mądrych ludzi pisze książki i artykuły, ale nikt nie uważa za stosowne się nad nimi zastanawiać. Tymczasem wystarczy, że ojciec dyrektor palnie jedno zdanie, np. takie, że nie należy szamba nazywać perfumerią albo że czuje się oszukany przez prezydenta, a już największe media poświęcają temu pierwsze strony i najlepszy czas antenowy. Rydzyk nie schodzi wtedy z paska na dole ekranu w TVN 24, „Gazeta Wyborcza” publikuje dwa, a może i trzy artykuły na ten temat w jednym wydaniu, komentatorzy z Jackiem Żakowskim na czele stawiają go w centrum swych głębokich analiz. Człowiek pisze regularnie od kilku lat felietony i tylko czasem dostanie emaila z naganą za spłycenie jakiegoś tematu, a tu redemptorysta bąknie coś o „czarownicy” i od razu interesują się nim media na świecie. Czyż w tej sytuacji nie musi on walczyć z pokusą pomyślenia: „Chyba jestem bogiem”?!

W największych tygodnikach ukazują się artykuły o Kościele. To znaczy ich autorzy sądzą, że są to teksty o Kościele. Na przykład w „Polityce” Adam Szostkiewicz oznajmia z powagą: „Nie abp Michalik, nie abp Nycz, nie kardynał Dziwisz, za chwilę już nawet (...)

Dostęp do treści serwisu jest płatny.


Aby wyświetlić pełny tekst musisz być zalogowany
oraz posiadać wykupiony dostęp do tego numeru.


Dariusz Kowalczyk SJ - ur. 1963, jezuita, profesor teologii, wykładowca teologii dogmatycznej, profesor Wydziału Teologii Papieskiego Uniwersytetu Gregoriańskiego w Rzymie, wykładowca dogmatyki; przez 10 lat był felietonistą miesięcznika "W drodze", opublikował m.in.: "Czy żyjemy w czasach Apokalipsy"; "Czy Jezus mógł się przeziębić?"; "Między herezją a dogmatem"; "Kościół i fałszywi prorocy". Mieszka w Rzymie. (wszystkie teksty tego autora)

     


zobacz także

Dobry ksiądz, to eksksiądz?

MOTYWACJE

Duchowni molestujący i molestowani

Chuck Norris też przyjął kolędę...

Mentalność Kalego, czyli otwartość zamknięta


komentarzeFacebook