Archwium > Numer 408 (08/2007) > Ferment w rodzinie dominikańskiej > Dlaczego aniołowie potrafią latać?

Dlaczego aniołowie potrafią latać?

Od 17 lat podglądam z bliska życie dominikanów. Od sześciu jestem świecką dominikanką. Weszłam do rodziny. I z tej perspektywy czytałam Młode wino. Wiele razy słyszałam o tym, że nie istnieje nic takiego, jak duchowość dominikańska. Z drugiej strony – uczono mnie o czterech filarach tej duchowości. Wydaje się, że Paul Murray podjął próbę uporządkowania tej kwestii, ukazując to, co w ciągu kolejnych wieków było i jest najbardziej charakterystyczne dla „dominikańskości”. Bardzo cenne jest dla mnie to, że obficie czerpie on ze źródeł i rzetelnych opracowań. Stanowią one obiektywną otoczkę dla jego niewątpliwie subiektywnych interpretacji. Każdy czytelnik sam może weryfikować ich słuszność, sięgając do wskazanych lektur.

Czytając książkę, przez cały czas miałam wrażenie, że mówi do mnie zakochany w swoim zakonie młodzieniec, który wprawdzie stara się zachować dystans i umiar w opisywaniu jego zalet, ale i tak wie, że jest to najlepsze miejsce pod słońcem, mimo że czasem trudne. Chyba taka właśnie perspektywa spowodowała, że lektura była dla mnie nie tyle „procesem czytania”, ale raczej wewnętrznym dialogiem z własnymi przemyśleniami, doświadczeniami i pytaniami związanymi z przeżywaniem swojego powołania do dominikańskiej rodziny; zachętą do weryfikacji mojej miłości.

Murray przeciwstawia się przeciętności, smutkowi i jałowości, które są dziś często obecne, pokazując, że ich przeciwwagą może być Dobra Nowina inspirująca wiele różnych d (...)

Dostęp do treści serwisu jest płatny.


Aby wyświetlić pełny tekst musisz być zalogowany
oraz posiadać wykupiony dostęp do tego numeru.


Małgorzata Mazur - ur. 1959, pedagog, absolwentka teologii na UKSW w Warszawie, trenerka "Szkoły dla rodziców i wychowawców", przełożona prowincjalna Fraterni Świeckich Zakonu Kaznodziejskiego, mieszka w Szczecinie. (wszystkie teksty tego autora)

     


zobacz także

Instytucja wykluczenia społecznego

ŚWIADECTWO

MEBLOŚCIANKI I KRYSZTAŁY

Kryzysy w małżeństwie

Wychowanie do konsumpcji


komentarzeFacebook