Archwium > Numer 408 (08/2007) > Felietony > Kompensacja za zakonne życie

Kompensacja za zakonne życie

W czerwcowym numerze „Więzi” księża odpowiadają na pytanie, dlaczego są (jeszcze) księżmi. Niektórzy skonstatowali, że nadeszły takie czasy, iż trzeba tłumaczyć się z wierności składanym przyrzeczeniom i ślubom. Nie wiem, czy trzeba się tłumaczyć, ale na pewno warto świadczyć, gdyż antyświadectw ostatnio nie brakuje.

Jednym z nich są według mnie wypowiedzi eksjezuity, Stanisława Obirka. Mój były współbrat zakonny peroruje i feruje rozliczne wyroki właśnie w czerwcowej „Więzi”, w rozmowie z redaktorem Nosowskim. Wszystko pod ckliwym tytułem To już dwa lata... Dwa lata od porzucenia kapłaństwa i życia zakonnego.

Redaktor Nosowski zastrzega na początku: „Nie chcę być w tej rozmowie Twoim polemistą, więc powstrzymam się od własnych komentarzy. Chcę zrozumieć”. Doceniam tę tolerancyjną postawę. Też chciałbym zrozumieć. Jeśli jednak mamy do czynienia z kimś, kto uważa, że z niczego nie musi się wytłumaczyć, że innym (w tym zakonowi, który opuścił) nie należy się z jego strony żadne „dziękuję” i „przepraszam”, i kto jednocześnie daje sobie prawo do ostrego osądzania innych, a także Kościoła jako takiego, to sądzę, że szlachetna pobłażliwość nie jest tu na miejscu.

Obirek oznajmia: „ten Kościół dba głównie o siebie, a zwłaszcza o hierarchów, którzy wydają się nietykalni i nieomylni. Ten Kościół potrafi tylko pouczać i gromić, nie jest w stanie słuch (...)

Dostęp do treści serwisu jest płatny.


Aby wyświetlić pełny tekst musisz być zalogowany
oraz posiadać wykupiony dostęp do tego numeru.


Dariusz Kowalczyk SJ - ur. 1963, jezuita, profesor teologii, wykładowca teologii dogmatycznej, profesor Wydziału Teologii Papieskiego Uniwersytetu Gregoriańskiego w Rzymie, wykładowca dogmatyki; przez 10 lat był felietonistą miesięcznika "W drodze", opublikował m.in.: "Czy żyjemy w czasach Apokalipsy"; "Czy Jezus mógł się przeziębić?"; "Między herezją a dogmatem"; "Kościół i fałszywi prorocy". Mieszka w Rzymie. (wszystkie teksty tego autora)

     


zobacz także

Prowincjałki z Loyoli

Rozkwit czy upadek?

PO CO MI KSIĄDZ?

Twarz czy gęba Kościoła?

Gdzie diabeł nie może...


komentarzeFacebook