Archwium > Numer 407 (07/2007) > Felietony > Półka z książkami

Półka z książkami

Odliczam już dni do wakacji. Za nic w świecie nie oddałbym owych dwóch miesięcy, które mi – jako belfrowi filozofii – każdego roku przysługują. Nie dlatego, że jestem skończonym leniem. Także nie dlatego, że mam już zaplanowane długie podróże, choć oczywiście nie miałbym nic przeciwko, gdybym tylko posiadał odpowiednie środki, aby w podróż – dajmy na to do Chin – wyruszyć. Jak wiemy, podróże kształcą. Powód, dla którego tak wyczekuję wakacji, nie przymierzając, jak boskiego zmiłowania, na pierwszy rzut oka może się wydawać banalny. To półka z moimi książkami.

Wyobrażam sobie, że większość Czytelników miesięcznika „W drodze” znajduje się w podobnej sytuacji. Posiada w swoim domu półkę, na której stoją książki kupowane w ciągu ostatnich kilku miesięcy. Książki, które jednak z nadmiaru obowiązków odkładaliśmy na ową specjalną półkę z nadzieją, że kiedyś do nich wrócimy. Że przyjdzie taki czas, kiedy będziemy mogli porzucić zmagania dnia codziennego, zasiąść wygodnie w fotelu albo położyć się w hamaku i rozkoszować się już tylko ich lekturą.

Wśród książek, które czekają na lepszy czas, co w moim przypadku oznacza właśnie czas wakacyjny, znajdują się rozmaite lektury. Przykładowo widzę na niej klasyczną już pozycję Ciało i społeczeństwo Petera Browna, w której wybitny historyk z Oxfordu tropi zawiłe relacje, charakteryzujące – któż z nas nie przekonał si (...)

Dostęp do treści serwisu jest płatny.


Aby wyświetlić pełny tekst musisz być zalogowany
oraz posiadać wykupiony dostęp do tego numeru.


Jarosław Makowski - ur. 1973 jest filozofem i teologiem, dyrektorem Instytutu Obywatelskiego w Warszawie, wykładowcą w Wyższej Szkole Biznesu w Nowym Sączu, stale publikuje m.in. w "Gazecie Wyborczej", "Rzeczpospolitej", "Dzienniku Gazecie Prawnej", ostatnio wydał książkę Kobiety uczą Kościół (2007). (wszystkie teksty tego autora)

     


zobacz także

Już dość złych newsów

Miłość do Kościoła

Złość i świadectwo

Czekam, przyjdź, Panie!

Jezus i szatan


komentarzeFacebook