Archwium > Numer 407 (07/2007) > Felietony > Półka z książkami

Półka z książkami

Odliczam już dni do wakacji. Za nic w świecie nie oddałbym owych dwóch miesięcy, które mi – jako belfrowi filozofii – każdego roku przysługują. Nie dlatego, że jestem skończonym leniem. Także nie dlatego, że mam już zaplanowane długie podróże, choć oczywiście nie miałbym nic przeciwko, gdybym tylko posiadał odpowiednie środki, aby w podróż – dajmy na to do Chin – wyruszyć. Jak wiemy, podróże kształcą. Powód, dla którego tak wyczekuję wakacji, nie przymierzając, jak boskiego zmiłowania, na pierwszy rzut oka może się wydawać banalny. To półka z moimi książkami.

Wyobrażam sobie, że większość Czytelników miesięcznika „W drodze” znajduje się w podobnej sytuacji. Posiada w swoim domu półkę, na której stoją książki kupowane w ciągu ostatnich kilku miesięcy. Książki, które jednak z nadmiaru obowiązków odkładaliśmy na ową specjalną półkę z nadzieją, że kiedyś do nich wrócimy. Że przyjdzie taki czas, kiedy będziemy mogli porzucić zmagania dnia codziennego, zasiąść wygodnie w fotelu albo położyć się w hamaku i rozkoszować się już tylko ich lekturą.

Wśród książek, które czekają na lepszy czas, co w moim przypadku oznacza właśnie czas wakacyjny, znajdują się rozmaite lektury. Przykładowo widzę na niej klasyczną już pozycję Ciało i społeczeństwo Petera Browna, w której wybitny historyk z Oxfordu tropi zawiłe relacje, charakteryzujące – któż z nas nie przekonał si (...)

Dostęp do treści serwisu jest płatny.


Aby wyświetlić pełny tekst musisz być zalogowany
oraz posiadać wykupiony dostęp do tego numeru.


Jarosław Makowski - ur. 1973 jest filozofem i teologiem, dyrektorem Instytutu Obywatelskiego w Warszawie, wykładowcą w Wyższej Szkole Biznesu w Nowym Sączu, stale publikuje m.in. w "Gazecie Wyborczej", "Rzeczpospolitej", "Dzienniku Gazecie Prawnej", ostatnio wydał książkę Kobiety uczą Kościół (2007). (wszystkie teksty tego autora)

     


zobacz także

Chrześcijaństwo lewaka Obamy

Bóg na ławie oskarżonych

Nie samą polityką żyje człowiek

Odmitologizować kapłaństwo

Kalwin daje do myślenia


komentarzeFacebook