Archwium > Numer 405 (05/2007) > Matka, która przesłania? > Maryjo, naucz nas przyjmować Ducha

Maryjo, naucz nas przyjmować Ducha
O błogosławionym dla nas działaniu Maryi powinniśmy mówić tak, by jasno było widać, że to Duch Święty przez Nią i w Niej działa, że Ona jest doskonałym znakiem i instrumentem Ducha Jezusa.

W tym roku w maju, miesiącu maryjnym, wypada także uroczystość Zesłania Ducha Świętego. Warto chyba zastanowić się, czy i jak w Polsce wiążą się ze sobą te dwa nurty – maryjny i pneumatologiczny. Bo może się niestety okazać, że o ile pobożność maryjna będzie nam towarzyszyć każdego majowego dnia, Duch Święty – jeśli w ogóle – naszą myśl zajmie w jedną tylko majową niedzielę.

Czy nie można by zaryzykować tezy, że Duchowi Świętemu poświęcamy stanowczo za mało uwagi? Że nie dość w naszym Kościele przejawów entuzjazmu, radości, mądrości, którymi gotów obdarować? Że nie zauważamy pełni Jego związku z Maryją? Nie tylko pewnie my i nie tylko teraz. Zwróćmy uwagę na szczegół ikonograficzny: do późnego średniowiecza obrazy Zesłania Ducha Świętego przedstawiały języki ognia zstępujące tylko na Apostołów. Zerwano jednak z tym tradycyjnym kanonem. Obok Apostołów, a właściwie pośrodku, zaczęto malować Matkę Chrystusową. Dodajmy, że współcześni malarze rozszerzyli jeszcze grono postaci, wśród których nie brak też wielu kobiet…

Czy widzimy Maryję jako charyzmatyczkę uosabiającą chrześcijańską odnowę, czy też tkwimy przy starych schematach i nawykach? Po Soborze o potrzebie odnowy maryjności w Kościele przypomniał papież Paweł VI. Podkreślając wagę „zdrowej tradycji” w adhortacji Marialis cultus (1974), papież pisał, że pewne sposoby okazywania czci „dziś uważane są za niewystarczające lub mniej przydatne&r (...)

Dostęp do treści serwisu jest płatny.


Aby wyświetlić pełny tekst musisz być zalogowany
oraz posiadać wykupiony dostęp do tego numeru.


Joanna Petry Mroczkowska - dr nauk humanistycznych, tłumaczka, eseistka, krytyk literacki. W związku z pobytem w Stanach Zjednoczonych zajmuje się w ostatnich latach głównie tematyką dotyczącą kultury amerykańskiej oraz chrześcijańskiego feminizmu. Publikuje także w "Znaku", "Więzi", "Ethosie", "Tygodniku Powszechnym" i "Liście". W 2012 roku w wydawnictwie WAM ukazała się jej książka "Feminizm-antyfeminizm. Kobieta w Kościele". (wszystkie teksty tego autora)

     


zobacz także

Dla was i z wami

WIARY SIĘ NIE WSTYDZĘ...

Rodzicom trzeba pomóc

Geniusz petentki

Święta Tereska w Waszyngtonie


komentarzeFacebook