Matka na zawsze
Prymas całe życie w Maryi poszukiwał Matki idealnej. Budował jej wizerunek. Ta idealna Matka przede wszystkim nie opuszczała swego dziecka.

Przed laty w rozmowie z sędziwym księdzem Ignacym na temat Stefana Wyszyńskiego usłyszałem:

– Wie pan, ogromnie cenię Prymasa, rozumiem nawet jego kult Maryjny, ale nie da się ukryć, że były tam momenty przegięcia. No na przykład to oddanie narodu w niewolę Maryi. Tak dobrze znał historię Polski, a zabrakło mu wyczucia, czym dla tego narodu jest pojęcie niewoli. Polska cierpiała najpierw w niewoli zaborów, a po wojnie cierpiała niewolę sowiecką. Dlatego nie można było sięgać do pojęcia tak zohydzonego i znienawidzonego w umyśle ludzi. On był porwany pewną ideą, rozwijał pewne treści, ale nie brał pod uwagę, że słowem „niewola” rozbudzał w społeczeństwie negatywne emocje. Trzeba używać czytelnych symboli, odwołujących się do zakodowanych w człowieku skojarzeń, uczuć. Albo te hostie z wizerunkiem Maryi. Słyszał pan o tym…? To już było przekłamanie prawdy Eucharystii.

Przytaknąłem wówczas księdzu, rozmowa biegła dalej, co innego było jej głównym tematem. Rzeczywiście Maryja na hostiach, które kapłan daje ze słowami: „Ciało Chrystusa”, wydała mi się nieporozumieniem i nie widziałem potrzeby dyskutowania o tym. Rozmowa z księdzem Ignacym przypomniała mi się w czasie jednej z wizyt u Marii Okońskiej, szefowej „ósemek”, duchowych córek prymasa Wyszyńskiego. Postanowiłem powrócić do drażliwego tematu.

– Pani Mario, jak to było z tymi hostiami z wizerunkiem Maryi?

&nd (...)

Dostęp do treści serwisu jest płatny.


Aby wyświetlić pełny tekst musisz być zalogowany
oraz posiadać wykupiony dostęp do tego numeru.


Jan Grzegorczyk - pisarz, w latach 1982-2011 roku redaktor miesięcznika "W drodze". Wydał m.in. "Dziurawy kajak i Boże miłosierdzie", pięcioksiąg "Przypadki księdza Grosera", opowiadania "Niebo dla akrobaty", powieści "Chaszcze i Puszczyk". Jego ostatnią książką jest Święty i błazen, rozmowa z Janem Górą, która jest swoistym testamentem ojca Jana. (wszystkie teksty tego autora)

     


zobacz także

Człowiek z drzewa (2)

Dzwonnik z Kołomorza

Dzieje Abrahama Wyrwikufla (II)

Marzenie

Pan Bóg, geniusze i kontuzje


komentarzeFacebook