Archwium > Numer 405 (05/2007) > Orientacje > Nie oddać wolności

Nie oddać wolności

Wiktoria Śliwowska Ucieczki z Sybiru Iskry, Warszawa 2005, 447 s.

 

Wspomnienie Sybiru – niejasne, mgliste, trwożne – na trwałe wpisało się w naszą historyczną tożsamość. Na swój sposób Sybir jest gwarantem narodowych mitów, a staje się mitem tym bardziej, im mniej o nim wiemy. Zastanawiające, że większości współczesnych Polaków w zupełności wystarczy świadomość istnienia właśnie mglistego miejsca zesłania. Istnieje przepaść między XIX–wiecznymi powstańcami a XXI–wiecznymi pragmatykami. Temat sybiraków, zarówno tych dawnych, jak i współczesnych, nie jest atrakcyjny. Niemniej taka jest właśnie nasza historia. Naród karmiący się jedynie mitami i wybiórczą znajomością historii traci kontakt ze swoimi korzeniami. Karłowacieje.

Może dlatego takie książki jak Ucieczki z Sybiru to wydarzenie. Profesor Wiktoria Śliwowska, opisując dzieje ucieczek z miejsca zesłania „na wolność”, spaja klamrą to, co teraz, z tym, co kiedyś. Sybir zostaje bezlitośnie odmitologizowany, zesłańcy to ludzie z krwi i kości, a to znaczy, że zdolni do wszystkiego. Duchowo i moralnie niepokonani, ale także denuncjatorzy. Ta książka ma wiele zalet, ale o dwóch wypada napisać już na samym początku: świetne pióro Autorki oraz świetne pióro… zesłańców. Wiktoria Śliwowska ma swój własny styl pisania, nie traci dystansu do epoki. Jest to przede wszystkim dobrze napisana książka, k (...)

Dostęp do treści serwisu jest płatny.


Aby wyświetlić pełny tekst musisz być zalogowany
oraz posiadać wykupiony dostęp do tego numeru.


Marcin Cielecki - ur. 1979, poeta i eseista. Autor zbioru esejów "Miasto wewnętrzne" oraz książek poetyckich "Ostatnie Królestwo" i "Czas przycinania winnic". Mieszka w Olsztynie z żoną i dwoma synami. Strzela z łuku. (wszystkie teksty tego autora)

     


zobacz także

Milcząca lekcja

Małgorzata, Gosia, siostra

NIE MA JUŻ BIEGUNÓW DO ZDOBYCIA

CZY CHRYSTUS ZAMIESZKAŁ JUŻ W PANA DUSZY?

Napięta struna ciała


komentarzeFacebook