Archwium > Numer 405 (05/2007) > Felietony > Polonijne pisanki

Polonijne pisanki

W Wielkim Tygodniu przyszło mi głosić rekolekcje dla Polaków w Chicago. A dokładnie: w Jezuickim Ośrodku Milenijnym. Rekolekcjom, a przede wszystkim posłudze spowiedzi oraz liturgii Triduum towarzyszył pewien przyziemny, ale dotkliwy problem. Brakowało miejsc parkingowych! W Chicago, jak w większości miast Ameryki, komunikacja miejska jest dość symboliczna. Większość przemieszcza się własnymi samochodami, i to mniej więcej o jedną trzecią większymi niż pojazdy w Europie. Przy jezuickiej kaplicy znajduje się parking, jednak 500–800 wiernych zebranych w jednym czasie stwarza rozliczne kłopoty: samochody się nawzajem blokują, tak że wierni narażeni są na utratę Bożej łaski w słownych potyczkach. No bo wyobraźmy sobie, że ktoś po spowiedzi biegnie do samochodu, aby zdążyć do pracy, a tu okazuje się, że nie może wyjechać. Trudno wówczas o miłość bliźniego. Chrystus zmartwychwstał, ale miejsca parkingowe musimy przygotować sobie sami. Chociaż pewien znajomy Polak z Rzymu twierdzi, że ma swojego specjalnego patrona, do którego zawsze się zwraca, kiedy szuka miejsca do zaparkowania, i jeszcze nigdy się nie zawiódł.

Patroni mogą niewątpliwie pomóc. Lecąc do Chicago i z powrotem, pomodliłem się jak przed każdą podróżą do Matki Bożej dobrej drogi, św. Krzysztofa i aniołów stróżów. Szczególnie ci ostatni znają się na lotnictwie. W razie kłopotów podtrzymają samolot za skrzydła… Z Chicago wyleciałem w Wielki Piątek. Zastanawiałem się, jakie będą posił (...)

Dostęp do treści serwisu jest płatny.


Aby wyświetlić pełny tekst musisz być zalogowany
oraz posiadać wykupiony dostęp do tego numeru.


Dariusz Kowalczyk SJ - ur. 1963, jezuita, profesor teologii, wykładowca teologii dogmatycznej, profesor Wydziału Teologii Papieskiego Uniwersytetu Gregoriańskiego w Rzymie, wykładowca dogmatyki; przez 10 lat był felietonistą miesięcznika "W drodze", opublikował m.in.: "Czy żyjemy w czasach Apokalipsy"; "Czy Jezus mógł się przeziębić?"; "Między herezją a dogmatem"; "Kościół i fałszywi prorocy". Mieszka w Rzymie. (wszystkie teksty tego autora)

     


zobacz także

Dziennikarze o Kościele, prawnicy o psach

Lustracja - tak, autolustracja - niekoniecznie

Felieton językoznawczy

Ku nowej Europie z ufnością...

Front walki z krocionogami


komentarzeFacebook