Archwium > Numer 405 (05/2007) > Felietony > Kobiety ratują świat... i Kościół

Kobiety ratują świat... i Kościół

Trudno zaprzeczać, że nie żyjemy w najlepszym z możliwych światów. Ale bynajmniej nie dlatego, że świat Bogu się nie udał, że mógł go stworzyć doskonalszym. Raczej dlatego, że Bóg, powołując do istnienia wolnego człowieka, dał mu świat w posiadanie. Los świata powierzył w ludzkie ręce. Trzeba przyznać, że Bóg to wielki ryzykant – w jakim świecie dziś żyjemy, zależy bowiem w dużym stopniu od nas. Jeśli więc zgodzimy się, że świat – użyjmy bliskiej każdemu z nas metafory domu – nie jest najlepiej urządzonym mieszkaniem (meble są fatalnie rozstawione, kuchnia jest za mała, okna nieszczelne), a zdaje się, że tak o świecie myśli większość ludzi, to pretensje z powodu tego stanu rzeczy powinniśmy mieć tylko do samych siebie.

Jest też znakiem czasu, że nad nędzą świata ubolewa nie tylko Kościół, z papieżem i teologami na czele. Do napomnień Kościoła zdążyliśmy się już przyzwyczaić. Wszak jego zadanie polega na tym, by dmuchać na zimne. Ciekawe jednak, że do grona tych, którzy biją na alarm, czerpiąc także inspirację do swych diagnoz współczesnej kultury z tradycji chrześcijańskiej, dołączyli myśliciele radykalnej lewicy. Myślę tu choćby o Slavoju Žižku czy Alainie Badiou. I choć radykalną lewicę i chrześcijaństwo dzieli niemal wszystko, to ich ocena kondycji dzisiejszego człowieka i współczesnych społeczeństw hołdujących neoliberalnej ideologii jest zaskakująco podobna. Kaznodzieje, zarówno ci od Jezusa Chrystusa, jak i ci od Marksa, krzyczą: życie staje się nieludzkie (...)

Dostęp do treści serwisu jest płatny.


Aby wyświetlić pełny tekst musisz być zalogowany
oraz posiadać wykupiony dostęp do tego numeru.


Jarosław Makowski - ur. 1973 jest filozofem i teologiem, dyrektorem Instytutu Obywatelskiego w Warszawie, wykładowcą w Wyższej Szkole Biznesu w Nowym Sączu, stale publikuje m.in. w "Gazecie Wyborczej", "Rzeczpospolitej", "Dzienniku Gazecie Prawnej", ostatnio wydał książkę Kobiety uczą Kościół (2007). (wszystkie teksty tego autora)

     


zobacz także

Arcybiskup i reklama

Nie samą polityką żyje człowiek

Kościół musi się nawracać

Czekam, przyjdź, Panie!

Podróż przez piekło


komentarzeFacebook