Archwium > Numer 403 (03/2007) > Felietony > Politycy kochają Kościół

Politycy kochają Kościół

Panie Boże, chroń nas przed fałszywymi przyjaciółmi, bo z wrogami sami sobie poradzimy. I rzeczywiście: Kościół potrafi radzić sobie z wrogami. Co więcej, paradoks jego żywotności polega na tym, że im bardziej jest prześladowany, tym wiara jego członków staje się mocniejsza. Im bardziej jest spychany na margines, tym wyraźniejsze i radykalniejsze staje się świadectwo uczennic i uczniów Chrystusa. Ta obserwacja, poczyniona na podstawie dziejów chrześcijaństwa, zawiodła wielkiego francuskiego historyka Jeana Delumeau do stwierdzenia, że z punktu widzenia skuteczności głoszenia Dobrej Nowiny, „umiarkowany” stan prześladowania Kościoła jest dla niego sytuacją optymalną. Gorzej, kiedy Kościół ma zbyt wielu chcących mu się podlizać przyjaciół. Nie chodzi tu o przyjaciół autentycznych, których poznaje się w godzinie próby, ale o tych chwilowych, koniunkturalnych.

Czyż takich przyjaciół nie mamy zbyt wielu? Trudno się czasami od nich uwolnić. Robią wszystko, by ci pokazać, jak bardzo są oddani, czasami nawet wbrew tobie, chcą cię uszczęśliwić. Kiedy mówisz: „nie, dziękuję, poradzę sobie”, do nich to nie dociera. A to dlatego, że najlepiej wiedzą, czego ci potrzeba, tu i teraz. Trudno oprzeć się wrażeniu, że takim nadgorliwym przyjacielem polskiego Kościołem jest aktualnie rządząca prawica. Przesadzam? Oto dwa świeże przykłady nadgorliwej miłości.

Pierwszy: Sejm postanowił, że zagarnie około 40 mln zł z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych i przekaż (...)

Dostęp do treści serwisu jest płatny.


Aby wyświetlić pełny tekst musisz być zalogowany
oraz posiadać wykupiony dostęp do tego numeru.


Jarosław Makowski - ur. 1973 jest filozofem i teologiem, dyrektorem Instytutu Obywatelskiego w Warszawie, wykładowcą w Wyższej Szkole Biznesu w Nowym Sączu, stale publikuje m.in. w "Gazecie Wyborczej", "Rzeczpospolitej", "Dzienniku Gazecie Prawnej", ostatnio wydał książkę Kobiety uczą Kościół (2007). (wszystkie teksty tego autora)

     


zobacz także

Co się stało w Betlejem?

Kobiety ratują świat... i Kościół

Profanacja i prowokacja

Boże namiętności

Jak zmieni nas kryzys


komentarzeFacebook