Archwium > Numer 402 (02/2007) > Orientacje > "Druga wojna czeczeńska" Anny Politkowskiej

"Druga wojna czeczeńska" Anny Politkowskiej

Anna Politkowska Druga wojna czeczeńska Wydawnictwo Znak Kraków 2006

Książka Anny Politkowskiej Druga wojna czeczeńska trafiła do mnie w okolicach kolejnej rocznicy tragedii w Biesłanie. Nie zdążyłem jej przeczytać do pierwszego września. Telewizor znów mówił o czymś innym i gorzko stwierdziłem, że bardziej pamięta tragedię amerykańską niż czeczeńską. Kilka tygodni później emitowano jakiś reportaż, w którym mignęła Politkowska. „Jest atrakcyjniejsza niż na zdjęciu na okładce książki” – pomyślałem. I taką ją zapamiętałem: przemawiająca do tłumu, niewysoka i drobna kobieta, w której była godność. A teraz Anna Politkowska nie żyje, jej ciało znaleziono w windzie, morderca nieznany, opinia międzynarodowa domagała się szybkiego znalezienia sprawcy, władze rosyjskie obiecały zrobić, co mogą. Mordercy nie znamy do dziś.

Czytam z wyrzutem sumienia, że nie zdążyłem wcześniej. Usprawiedliwiam się, że były inne sprawy, ale pamięć nie zna innych spraw. Po to jesteś, by pamiętać, choć telewizor będzie mówił co innego. Nie jestem ekspertem w temacie walki z terroryzmem. Nie wiem, dlaczego w Biesłanie i na Dubrowce zginęło tylu ludzi, głównie Rosjan, jakby w rosyjskich oddziałach specjalnych nie było negocjatorów.

Nie daję rady przeczytać tej książki od razu. Robię coraz większe przerwy, mam pokusy, żeby do niej nie wracać. Myślę o zaczystkach, czyli akcjach wojskowych, które polegają na nachodzeniu domów C (...)

Dostęp do treści serwisu jest płatny.


Aby wyświetlić pełny tekst musisz być zalogowany
oraz posiadać wykupiony dostęp do tego numeru.


Marcin Cielecki - ur. 1979, poeta i eseista. Autor zbioru esejów "Miasto wewnętrzne" oraz książek poetyckich "Ostatnie Królestwo" i "Czas przycinania winnic". Mieszka w Olsztynie z żoną i dwoma synami. Strzela z łuku. (wszystkie teksty tego autora)

     


zobacz także

Dać się znaleźć

PO ŚLADACH ZACHEUSZA

POD WŁADZĄ KSIĄŻEK

NIEZNANI SPRAWCY DOBRA

TAJEMNICA UŚMIECHU


komentarzeFacebook