Archwium > Numer 401 (01/2007) > Czytelnicy W drodze > Reakcje na tekst Manueli Gretkowskiej

Reakcje na tekst Manueli Gretkowskiej
W numerze listopadowym naszego miesięcznika wydrukowaliśmy artykuł Manueli Gretkowskiej "Jak rozmawiać z dzieckiem o Bogu?". Wzbudził on żywe reakcje czytelników. Niektóre z nich drukujemy poniżej. O podsumowanie poprosiliśmy ojca Tomasza Kwietnia OP, który odnosi się do ww. tekstu oraz głosów czytelników.

To nie teatrzyk

Ze zdziwieniem przeczytałem wymieniony artykuł. Mam nadzieję, że został opublikowany wyłącznie jako prezentacja różnorodnych poglądów ludzi, którzy uważają się za katolików.

Szkoda tylko, że pozostawiono go bez komentarza redakcyjnego prostującego pewne oczywiste herezje i infantylizmy dotyczące przede wszystkim sprawowania eucharystii. Rozumiem, że dzieciom na mszy św. może się nudzić (sam mam dwóch synów), ale przecież nie wolno sprowadzać sacrum do roli teatrzyku z bufetem. Zwłaszcza w miesięczniku wydawanym pod szyldem katolickim i szacownego Zakonu. (...)

Przemysław Lenartowicz

 

Niebezpieczne następstwo

(...) Gretkowska wdrożona do wykoncypowania efektów literackich, wylicza sztuczki zabawowo–pogańskie, które – oczywiście wbrew jej sugestiom – prowadzą wprost do zagłuszenia w dziecku przeczucia transcendencji i do utrwalenia na całe życie zdziecinnienia religijnego, a nie do rozwoju wiary. Robienie z księdza w szatach liturgicznych pajaca obwieszonego kwiatami i pluszakami, spuszczanie „z nieba” chleba na przezroczystej lince, inscenizowanie Biblii w formie teatrzyku kukiełkowego i – co naprawdę oburzające – rozdawanie na niedzielnej mszy św. dla dzieci chleba i kielichów z sokiem winogronowym w czasie przyjmowania komunii św. przez rodziców jest wyniszczaniem w dzieciach na całe życie predyspozycji do prawdz (...)

Dostęp do treści serwisu jest płatny.


Aby wyświetlić pełny tekst musisz być zalogowany
oraz posiadać wykupiony dostęp do tego numeru.

     


zobacz także

NOWOTWÓR

WIERZYCIELE MIŁOŚCI

KOCHAJĄ WAS OBOJE

O zgrozo, lewak rządzi Ameryką!

CUDA SĄ RZECZĄ NORMALNĄ


komentarzeFacebook