Archwium > Numer 401 (01/2007) > Felietony > Do źródeł entuzjazmu i fascynacji

Do źródeł entuzjazmu i fascynacji

Europa się zestarzała. Jak stara ciotka siedzi na tapczanie i przerzuca pilotem propozycje programowe różnych telewizji. Ma za złe młodzieży to, jaka jest. Wyschły źródła fascynacji i entuzjazmu. Europa się nudzi i poszukuje podniecenia poza sobą. Młodzież też często poszukuje atrakcji poza kadrem kultury europejskiej: w sektach, innych religiach, ruchach, szeregu zajęć i propozycji nie z naszego świata. Alkohol i narkotyki to też znak czasu i syndrom ucieczki od tego, co jest. Po raz kolejny zadaję sobie pytanie, czy rzeczywiście źródła entuzjazmu i uniesienia już wyschły, czy kultura europejska nie ma nic do zaproponowania? Skąd się brało uniesienie, żeby nie powiedzieć ewangeliczne szaleństwo dawnych wieków?

Udaliśmy się na poszukiwanie tych źródeł. Zacząłem przygotowania do przyszłorocznego spotkania lednickiego i pomyślałem, że powinno ono być pod hasłem świętego Jacka z okazji 750. rocznicy jego śmierci. Warto, by padły tam słowa z jego sławnej odpowiedzi udzielonej biskupowi Iwonowi Odrowążowi i świętemu Dominikowi: „Poślij nas!”. Najpierw udaliśmy się na pielgrzymkę Jackową po kraju. Byliśmy w Kamieniu na Śląsku Opolskim, następnie w Katowicach i Piekarach Śląskich oraz na Wawelu, na Jamnej i w Sandomierzu. Było to dla nas ogromne przeżycie. Ukoronowaniem była msza święta na Wawelu w kaplicy Wazów oraz spotkanie u dominikanów w Krakowie, gdy na ołtarzu bracia położyli relikwie głowy świętego Jacka i figurkę Matki Bożej Jackowej. Pielgrzymce towarzyszyły wykła (...)

Dostęp do treści serwisu jest płatny.


Aby wyświetlić pełny tekst musisz być zalogowany
oraz posiadać wykupiony dostęp do tego numeru.


Jan Góra OP - (1948-2015) legendarny rekolekcjonista, kaznodzieja i publicysta, wieloletni duszpasterz akademicki w Poznaniu. Twórca ośrodków duszpasterskich w Hermanicach, na Jamnej i nad Lednicą; organizator spotkań "Lednica 2000", autor wielu książek. (wszystkie teksty tego autora)

     


zobacz także

SALOMEA NA PRZEORA!

Rzecz o kukurydzy, czyli donos na samego siebie

MOI RODZICE

ROZMOWY Z WUJEM

Polonez kardynała Schönborna


komentarzeFacebook