Archwium > Numer 400 (12/2006) > Świętowanie > Dojrzewanie święta

Dojrzewanie święta
Jeana Vaniera można nazwać prorokiem naszych czasów. W dużej mierze dzięki niemu osoby niepełnosprawne znalazły należne im miejsce w społeczeństwie. Stało się to przez głoszone przez Vaniera przesłanie, że upośledzeni obdarowani są przez Boga i Stwórca pragnie, by mogli się dzielić z innymi. Z tej intuicji zrodziły się wspólnoty L'Arche - Arka oraz Wiara i Światło - niezwykły przykład dzielenia życia opiekunów i osób niepełnosprawnych.

Chciałbym porozmawiać o świętowaniu. Czytając Pana książki, odnoszę wrażenie, że we wspólnocie Arki można się nauczyć, jak świętować. Dla wielu osób świętowanie pozostaje jednak czymś trudnym albo bardzo odległym. Spotykam takich, którzy mówią „nie lubię świąt”. Inni wspominają, że zwyczaje związane ze świętem, jak na przykład oprawa Bożego Narodzenia w Polsce, są tak wymagające i męczące, że nie mają potem sił na samo świętowanie, a uroczystości często kończą się kłótniami i konfliktami.

Świętowanie jest cechą charakterystyczną wspólnoty. Co świętujemy? Świętujemy fakt bycia razem. Jesteśmy tak bardzo szczęśliwi, że Pan Bóg nas połączył — to dlatego życie rodziny powinno skupiać się wokół świętowania. Rocznice, śluby, w pewien sposób także każdy posiłek to święto — jesteśmy szczęśliwi, że jesteśmy razem. Każde święto jest też swoistym dziękczynieniem za to, że Bóg połączył nas w tej właśnie wspólnocie. Rzeczywiście nie należy przesadzać z przygotowaniami do świętowania, ale nie można ich też lekceważyć. Gdyż święto to czas radości. Niektórzy podkreślają, że kiedy razem tańczymy, śpiewamy, uchodzi z nas agresja. W każdej wspólnocie — na pewno, jak wiesz, także w zakonie dominikanów — są ludzie, którzy doświadczają stanów napięcia emocjonalnego. Ale gdybyście razem tańczyli, razem się śmiali…

…przeczuwałem, że powie Pan o tańcu. Czytając w Pana książkach o świętowaniu, p (...)

Dostęp do treści serwisu jest płatny.


Aby wyświetlić pełny tekst musisz być zalogowany
oraz posiadać wykupiony dostęp do tego numeru.


Jean Vanier - 1928 - 2019, dr filozofii, w 1964 roku założył w Trosly (Francja) pierwszą wspólnotę "Arki", współzałożyciel ruchu "Wiara i Światło" (1971 rok), napisał kilkanaście książek. (wszystkie teksty tego autora)

Wojciech Prus OP - ur. 1964, dominikanin, doktor patrologii, studiował w Krakowie i Rzymie, przez osiem lat był dyrektorem Wydawnictwa "W drodze", obecnie jest duszpasterzem wspólnoty Lednica 2000. Mieszka w Poznaniu. (wszystkich teksty tego autora)

     


zobacz także

Sen o Łazarzu

JESTEM TRĄBĄ

DROGA WIARY

Powoli wiązać buty

Obrazy Ledóchowskiej


komentarzeFacebook