Archwium > Numer 400 (12/2006) > Listy ze świata > Nie bać się Norwegii

Nie bać się Norwegii
Według ambasady polskiej w Oslo w Norwegii mieszka obecnie około 120 tys. Polaków, czyli trzy razy tyle, ilu katolików do tej pory mieszkających w tym kraju. Niestety, większość przyjeżdżających rodaków ma raczej mgliste wyobrażenie o Norwegii, a o Kościele katolickim wręcz nieprawdziwe.

Lato 2006 roku, mała księgarnia katolicka w południowej Polsce. Kupuję materiały katechetyczne, aby zabrać je do Norwegii. Sprzedawca pyta, a może raczej komentuje: „Tam to chyba nikt nie chodzi do kościoła”. Protestuję, że skądże znowu, w niedzielę kościół pęka w szwach. „To pewnie sami Polacy”. Na mój sprzeciw, że wcale nie tylko, że Norwegowie też i wszelkie inne nacje, sprzedawca odpowiada uśmiechem zdradzającym niedowierzanie i lekkie politowanie.

Mit pustych kościołów

Jak jest naprawdę? Obraz pustych kościołów jest w pewnym stopniu prawdziwy odnośnie do luterańskiego Kościoła państwowego, do którego nominalnie należy 97% obywateli, jednak zupełnie nie odpowiada sytuacji Kościoła katolickiego. Świątynie katolików są pełne i ciągle brakuje miejsca. Katolicy to po muzułmanach najszybciej rosnąca grupa wiernych, przede wszystkim wskutek imigracji. W naszych parafiach wre życie, powstają nowe grupy katechetyczne, chóry, grupy Caritas, coraz więcej jest zgromadzeń zakonnych, szkoły katolickie cieszą się coraz większym uznaniem. Kościół bierze też udział w życiu publicznym i staje się znakiem sprzeciwu wobec prób wprowadzania prawa niezgodnego z chrześcijańską etyką. Na przykład ostatnio dotyczącego propozycji dopuszczenia do badań na zarodkach.

Oczywiście nie wszyscy katolicy chodzą regularnie do kościoła i zewnętrzne przejawy religijności są mniej widoczne niż w Polsce, ale to, co się dzieje, odbiega od szerzonego w Polsce obrazu nierel (...)

Dostęp do treści serwisu jest płatny.


Aby wyświetlić pełny tekst musisz być zalogowany
oraz posiadać wykupiony dostęp do tego numeru.

     


zobacz także

RECEPTA NA DOBRE ŻYCIE

MINY I ZASIEKI

WIDOK Z POZYCJI KLĘCZĄCEGO

DZIECI I RYBY GŁOSU NIE MAJĄ

2+2+Pan Bóg?


komentarzeFacebook