Archwium > Numer 400 (12/2006) > Felietony > Skasować jezuitów!

Skasować jezuitów!

Pamiętam, że na początku lat 90. wielu młodych jezuitów z sympatią odnosiło się do Unii Polityki Realnej. Liberalizm w gospodarce, konserwatyzm w sferze wartości i obyczajów – tego rodzaju poglądy pociągały kleryków. Czytało się „Najwyższy Czas”. Niejeden jezuita nawet głosował na UPR. Mądrość ludowa mówi jednak, że za każdy dobry czyn zostaniesz ukarany. Rzeczywiście! Własnym oczom nie wierzyłem, kiedy czytałem artykuł współzałożyciela UPR–u i redaktora naczelnego „Najwyższego Czasu”, Janusza Korwin– –Mikke, Skasować Towarzystwo!! („Najwyższy Czas”, 21 października 2006 roku). W tekście tym Korwin–Mikke ot tak po prostu postuluje: „od prawdziwie prawicowego rządu domagałbym się natychmiastowej kasaty polskich prowincji zakonu [jezuitów] i konfiskaty jego majątku”. No cóż! W XX wieku jezuitów przeganiały raczej różnego rodzaju rządy lewacko–masońskie. A tutaj, na początku XXI wieku, rozpędzenia na cztery wiatry synów św. Ignacego z Loyoli domaga się organ wydawany przez Oficynę Konserwatystów i Liberałów. Do tej pory myślałem, że owa Oficyna chce reprezentować liberałów od pasa w górę i konserwatystów od pasa w dół, a nie na odwrót.

Po zapoznaniu się z antyjezuicką erupcją Janusza Korwin–Mikke przyszła mi taka oto pesymistyczna refleksja. Regularnie zaglądam do codziennej prasy i różnych tygodników. Czytam artykuły na r& (...)

Dostęp do treści serwisu jest płatny.


Aby wyświetlić pełny tekst musisz być zalogowany
oraz posiadać wykupiony dostęp do tego numeru.


Dariusz Kowalczyk SJ - ur. 1963, jezuita, profesor teologii, wykładowca teologii dogmatycznej, profesor Wydziału Teologii Papieskiego Uniwersytetu Gregoriańskiego w Rzymie, wykładowca dogmatyki; przez 10 lat był felietonistą miesięcznika "W drodze", opublikował m.in.: "Czy żyjemy w czasach Apokalipsy"; "Czy Jezus mógł się przeziębić?"; "Między herezją a dogmatem"; "Kościół i fałszywi prorocy". Mieszka w Rzymie. (wszystkie teksty tego autora)

     


zobacz także

Co jest z tym seksem?

Odważni inaczej

Polak czy Europejczyk?!

MOTYWACJE

Laurka na Dzień Kobiet


komentarzeFacebook