Archwium > Numer 400 (12/2006) > Felietony > Co się stało w Betlejem?

Co się stało w Betlejem?

Jaki był ten dobiegający kresu AD 2006? Odpowiedzi zapewne padną różne w zależności od tego, kto będzie dokonywał bilansu. Dla jednych więc mijający rok był dobry i chcieliby, żeby kolejny, 2007 rok, był co najmniej taki sam. Dla drugich był straszny. Ci więc odliczają każdy dzień, by móc bez żalu odesłać rok 2006 na śmietnik historii, żywiąc zarazem nadzieję, która – jak wiemy – umiera ostatnia, że lepsze dni już niebawem staną się ich udziałem.

Mnie jednak nie bardzo interesuje, jaki był ten mijający rok. To zadanie, które z pewnością z należytą starannością zostanie podjęte przez etatowe „gadające głowy”. Rozmaici eksperci i znani publicyści w popularnych mediach dokonają bilansu AD 2006. Powiedzą nam z precyzją godną chirurga, co istotnego w minionym roku się wydarzyło. Wskażą, na co powinniśmy zwrócić szczególną uwagę. Jakie wydarzenia, spotkania, słowa polityków czy innych mędrców powinniśmy wziąć sobie do serca. Bo to one, owe słowa i gesty – będą nas przekonywać analitycy i eksperci od przepowiadania przyszłości – wyznaczą kierunek zmian i trendów, z jakimi przyjdzie nam zmagać się w nadchodzących miesiącach. Jednak takie analizy, choć może i pouczające, nie bardzo mnie – mimo że to koniec roku – zajmują. W grudniu intryguje mnie tak naprawdę tylko jedno pytanie. Jeden problem, który zawsze – a szczególnie przed Bożym Narodzeniem – nie daje mi spokoju. Nie pozwala spokojnie spać ani tym bardziej zapaść w  (...)

Dostęp do treści serwisu jest płatny.


Aby wyświetlić pełny tekst musisz być zalogowany
oraz posiadać wykupiony dostęp do tego numeru.


Jarosław Makowski - ur. 1973 jest filozofem i teologiem, dyrektorem Instytutu Obywatelskiego w Warszawie, wykładowcą w Wyższej Szkole Biznesu w Nowym Sączu, stale publikuje m.in. w "Gazecie Wyborczej", "Rzeczpospolitej", "Dzienniku Gazecie Prawnej", ostatnio wydał książkę Kobiety uczą Kościół (2007). (wszystkie teksty tego autora)

     


zobacz także

Miłość do Kościoła

Staszek i Żydzi

Profanacja i prowokacja

"Chcesz pokoju, przygotuj go"

Gazety, książka i kawa


komentarzeFacebook