Archwium > Numer 399 (11/2006) > Rozmowa w drodze > Nauczyć ludzi żeglować

Nauczyć ludzi żeglować

Jeden z naszych braci wspominał, że Ksiądz Biskup podczas święceń, których udzielał w 2001 roku, powiedział: „Czy ci, którzy byli święceni na progu XX wieku, sto lat temu, wiedzieli, co ich czeka, do czego zostali powołani? Czy wy wiecie, do czego zostaliście powołani?”. Czy w 1988 roku, przyjmując konsekrację biskupią, spodziewał się Ksiądz Biskup, co go czeka?

Byłem w seminarium, kiedy trwał II sobór watykański i tuż po jego zakończeniu, a więc wtedy, gdy stare spotykało się z nowym. Z tej perspektywy widać, jaką drogę przeszliśmy, jakie zmiany zaszły w Kościele i w świecie. Za odnową posoborową przyszedł wybór Papieża oraz zmiany społeczne i polityczne w Polsce i Europie. W pierwszych latach mojego kapłaństwa mieliśmy do czynienia z ewolucją, natomiast po roku 1989 z rewolucją. Leżąc w 1988 roku w katedrze przed święceniami biskupimi, nie wyobrażałem sobie, że moja posługa biskupia będzie tak zróżnicowana pod względem spraw i problemów, którymi będę się zajmował.

Jedną ze zmian była zmiana miejsca posługi. Z Krakowa do Koszalina i Kołobrzegu, z biskupa pomocniczego na ordynariusza.

W moim wypadku na jedną zmianę nałożyły się dwie. Przejście z funkcji biskupa pomocniczego na biskupa diecezjalnego jest przede wszystkim zmianą zakresu odpowiedzialności. Teraz jest o wiele większa. Na to się nałożyła różnice mentalności pomiędzy środowiskami, w któr (...)

Dostęp do treści serwisu jest płatny.


Aby wyświetlić pełny tekst musisz być zalogowany
oraz posiadać wykupiony dostęp do tego numeru.


Kazimierz Nycz - ur. 1950, święcenia kapłańskie przyjął w 1973 roku, konsekrowany na biskupa w 1988 roku, obecnie ordynariusz diecezji koszalińskokołobrzeskiej, doktor teologii, przewodniczący Komisji Episkopatu Polski do Spraw Wychowania, członek Rady Stałej Konferencji Episkopatu Polski. (wszystkie teksty tego autora)

Paweł Kozacki OP - ur. 1965, prowincjał polskich dominikanów, duszpasterz, przez wiele lat redaktor naczelny miesięcznika "W drodze". Mieszka w Warszawie (wszystkich teksty tego autora)

Wojciech Prus OP - ur. 1964, dominikanin, doktor patrologii, studiował w Krakowie i Rzymie, przez osiem lat był dyrektorem Wydawnictwa "W drodze", obecnie jest duszpasterzem wspólnoty Lednica 2000. Mieszka w Poznaniu. (wszystkich teksty tego autora)

     


zobacz także

Nie bójcie się!

MIEJSCA ZHARMONIZOWANE

NAUKA O PIĘKNIE

Theotokos

KALKULOWANIE


komentarzeFacebook