Relacje albo relatywizm
O Bogu możemy nauczać tylko poprzez nawiązanie relacji. Ten, kto naucza o miłości, miłości nie okazując, jest z góry skazany na porażkę.

Josh McDowell jest Amerykaninem, protestantem, ewangelizatorem związanym z ruchem Campus Crusade for Christ. Wydał prawie setkę książek, głównie z zakresu poradnictwa rodzinnego. Jest oddany Chrystusowi, ma żonę i czwórkę dzieci, które kocha. Uważa, że to najwspanialsza sprawa na świecie i tą radością się dzieli z ludźmi na wszystkich kontynentach od czterdziestu paru lat. W Polsce przed miesiącem wyszła jego kolejna książka: Fundamenty wiary. Jak przekazywać wiarę młodym w rodzinie i Kościele 1 .

Sakrament bierzmowania — sakrament pożegnania

W Ameryce szacuje się, że po ukończeniu szkoły średniej, w ciągu jednego roku, aż 88% młodzieży z chrześcijańskich domów odchodzi z Kościoła. „To samo jest w Polsce — powiada McDowell. — Wielu księży żartuje, że bierzmowanie to oficjalna uroczystość pożegnania z Kościołem. Jeśli nie odwrócimy tej niekorzystnej tendencji, Kościół już nie będzie więcej Kościołem”.

To, co McDowell nazywa „żartowaniem księży”, niestety, w wielu wypadkach okazuje się smutną rzeczywistością. „Wchodzą nawą główną, wychodzą boczną i tyle ich widzieliśmy”. Księża potwierdzają, że w okresie przechodzenia młodzieży z gimnazjum do liceum następuje ogromny spadek jej zaangażowania w różne ruchy przykościelne, gaśnie więź z Kościołem, niekiedy nawet ministranci wykruszają się całkowicie. Dlaczego akurat wtedy? Część dociera jeszcze do bierzmowania, bo (...)

Dostęp do treści serwisu jest płatny.


Aby wyświetlić pełny tekst musisz być zalogowany
oraz posiadać wykupiony dostęp do tego numeru.


Jan Grzegorczyk - pisarz, w latach 1982-2011 roku redaktor miesięcznika "W drodze". Wydał m.in. "Dziurawy kajak i Boże miłosierdzie", pięcioksiąg "Przypadki księdza Grosera", opowiadania "Niebo dla akrobaty", powieści "Chaszcze i Puszczyk". Jego ostatnią książką jest Święty i błazen, rozmowa z Janem Górą, która jest swoistym testamentem ojca Jana. (wszystkie teksty tego autora)

     


zobacz także

Poród dla wieczności

Dzieje Abrahama Wyrwikufla (II)

Pożegnanie z Afryką

Hipermarket - kolejna bitwa o Polskę

NA STAROŚĆ POSTANOWIŁ ZOSTAĆ KAPŁANEM


komentarzeFacebook