Archwium > Numer 397 (09/2006) > Felietony > Demiurgowie europejskich wartości

Demiurgowie europejskich wartości

Kara śmierci jest niezgodna z europejskimi wartościami; niezgoda na karę śmierci jest wyznacznikiem europejskości – twierdzi Komisja Europejska. Ciśnie mi się na usta pytanie, skąd Komisja Europejska wie, co jest, a co nie jest europejską wartością. Kto i z czego wyprowadza wartości, które mają być przestrzegane na naszym kontynencie? Kto i na jakiej podstawie określa kanon europejskości? Nie! Nie chcę przekonywać, że karę śmierci należy wprowadzić. Choć w Corrigendzie do Katechizmu Kościoła Katolickiego czytamy, że „tradycyjne nauczanie Kościoła nie wyklucza zastosowania kary śmierci” (nr 2267). Irytują mnie jednak biadolenia, że pomysły niektórych polskich polityków, aby powrócić do kary śmierci, są zupełnie absurdalne, bo psują nam opinię w Europie. Dlaczego w Europie nie może być polityków, którzy wierzą w sensowność kary śmierci w pewnych przypadkach i nie tylko głośno o tym mówią, ale aktywnie działają na rzecz jej przywrócenia?

Na europejskich salonach mile widziani są politycy, którzy domagają się wprowadzenie prawa do aborcji na życzenie oraz finansowania badań na ludzkich embrionach. Komisja Europejska zapewne życzliwie wspiera polityków, którzy domagają się nazywania pełnoprawnym małżeństwem związku homoseksualnego. W kanonie wartości europejskich mieści się też eutanazja. Jak to jest?! Aborcja, eutanazja, adopcja dzieci przez pary homoseksualne – to wszystko nie jest w niezgodzie z wartościami europejskimi. Kara śmierci natomiast okazuje się z (...)

Dostęp do treści serwisu jest płatny.


Aby wyświetlić pełny tekst musisz być zalogowany
oraz posiadać wykupiony dostęp do tego numeru.


Dariusz Kowalczyk SJ - ur. 1963, jezuita, profesor teologii, wykładowca teologii dogmatycznej, profesor Wydziału Teologii Papieskiego Uniwersytetu Gregoriańskiego w Rzymie, wykładowca dogmatyki; przez 10 lat był felietonistą miesięcznika "W drodze", opublikował m.in.: "Czy żyjemy w czasach Apokalipsy"; "Czy Jezus mógł się przeziębić?"; "Między herezją a dogmatem"; "Kościół i fałszywi prorocy". Mieszka w Rzymie. (wszystkie teksty tego autora)

     


zobacz także

Kościół drzemie, Semka czuwa

Front walki z krocionogami

Emigrant na wigilii

Jasność pomroczna dialogistów

Kogo boją się jezuici?


komentarzeFacebook