Archwium > Numer 396 (08/2006) > Felietony > Urlop w... klasztorze

Urlop w... klasztorze

I znów, jak każdego roku, ten sam trudny dylemat. Dokąd pojechać na urlop? Jakimi kryteriami się kierować, podejmując tak kluczową dla naszego życia fizycznego, psychicznego i duchowego decyzję? Wszak nie od dziś wiemy, że to, jak spędzimy wakacje, może mieć wpływ na to, jak będą nam się układać kolejne miesiące roku. Urlop to rzecz poważna. Czy zatem bawić się w lokalnego patriotę, zgodnie z nową polityką rządu IV RP, i wybrać polskie, zimne morze? Czy postawić na wysiłek i rzucić się na spacery po polskich, rzecz jasna, a nie słowackich Tatrach? A może iść na całość i pokazać, że jesteśmy kosmopolitami, którzy jadą nad ciepłe Morze Śródziemne? W końcu, czyż nie tam spotykają się prawdziwi Europejczycy? Nie, to chyba zły pomysł, by polityka decydowała o naszych wakacjach. Krzyczmy zatem głośno: polityce nic do naszych urlopów.

Wszystko więc mówi, że wybór miejsca, w którym człowiek chciałby miło spędzić wakacyjny czas, nie jest tym samym, co wypicie zimnego piwa w upalny dzień. Już więc w przedsionku urlopowej krzątaniny jesteśmy skonfundowani. I przekonujemy się, że sami nic tu nie wskóramy. Dokąd więc udać się po radę? Idziemy po pomoc do swego wiernego druha, którym jest Internet. „Profesor Googel”, czyli nasza klasyczna wyszukiwarka, już czeka w pełni gotowości. Wpisujemy odpowiednie hasło. OK, niech będzie, Grecja. Potem tylko jeszcze przycisk Enter, i już wszystko jasne. Czyżby? Zamiast doznać olśnienia na widok tego, co pojawiło się na ekranie, rozczarowanie. Wyszu (...)

Dostęp do treści serwisu jest płatny.


Aby wyświetlić pełny tekst musisz być zalogowany
oraz posiadać wykupiony dostęp do tego numeru.


Jarosław Makowski - ur. 1973 jest filozofem i teologiem, dyrektorem Instytutu Obywatelskiego w Warszawie, wykładowcą w Wyższej Szkole Biznesu w Nowym Sączu, stale publikuje m.in. w "Gazecie Wyborczej", "Rzeczpospolitej", "Dzienniku Gazecie Prawnej", ostatnio wydał książkę Kobiety uczą Kościół (2007). (wszystkie teksty tego autora)

     


zobacz także

Miłość do Kościoła

Czekam, przyjdź, Panie!

Porozmawiajmy ze zmarłymi

Staszek i Żydzi

Senior w Kościele


komentarzeFacebook