Efekt Roe
Podział społeczeństwa amerykańskiego na republikanów i demokratów pokrywa się niemal dokładnie z podziałem na zwolenników i przeciwników legalności aborcji, a to ma konsekwencje wyborcze. Od czasu werdyktu Roe vs Wade rodzi się dużo więcej republikanów niż demokratów.

Amerykański system wyborczy jest — w odróżnieniu od systemów wyborczych obowiązujących we wszystkich krajach Europy z wyjątkiem Wielkiej Brytanii — systemem większościowym z jednomandatowymi okręgami wyborczymi. Ma to kilka istotnych konsekwencji.

Trzeci musi odejść

Po pierwsze, taki system wymusza istnienie tylko dwóch partii politycznych. W Ameryce jest wiele egzotycznych partii i partyjek, ale tylko dwie się liczą. Nie znaczy to, że małe partie są bez szans. Dawno temu w Stanach Zjednoczonych istniały partie inne niż obecnie — partie „wolnej ziemi”, wigów, partia „nic niewiedzących”, unionistów, partia Prawa Konstytucyjnego i wiele innych. W miarę upływu czasu partie tworzyły się lub rozpadały, a scena polityczna na ogół była zdominowana przez dwie najsilniejsze. W roku 1856 grupa działaczy, wśród których był niejaki Abraham Lincoln, założyła partię republikańską. W roku 1860 wystartował on w wyborach prezydenckich jako rywal kandydatów dwóch głównych partii, które wówczas istniały: Johna Cabella Breckenridge’a reprezentującego demokratów oraz Johna Bella z partii Unii Konstytucyjnej — i zdołał jako „trzecia siła” włamać się do establishmentu. Jednak system trójpartyjny nie przetrwał. Po następnych wyborach partia Unii Konstytucyjnej przestała istnieć i wszystko wróciło do normy: na scenie pozostały dwie partie — demokratyczna i republikańska. To, że w  (...)

Dostęp do treści serwisu jest płatny.


Aby wyświetlić pełny tekst musisz być zalogowany
oraz posiadać wykupiony dostęp do tego numeru.


Tomasz Włodek - ur. 1965, pracownik naukowy, przebywa w USA, publikuje w miesięczniku "W drodze" oraz w polskiej prasie wydawanej poza granicami kraju. (wszystkie teksty tego autora)

     


zobacz także

"Save the whales, kill the babies"

Przemija postać tego świata

Europka

Konstytucja Europy

Demokracja


komentarzeFacebook