Na końcu mapy

Marcin Michalski, Maciej Wasielewski
81:1. Opowieści z Wysp Owczych
Wołowiec 2011, ss.328

O Wyspach Owczych wiedziałam tyle, że istnieją gdzieś na północy. Lektura pierwszych stron książki 81:1 pokazuje, że to i tak dużo, zważywszy, że poza nadgorliwymi pasjonatami geografii niewielu ludzi o nich w ogóle słyszało. Wyspy Owcze – nazwa brzmi jak Zielone Wzgórze albo Mroczna Puszcza, tak prosto, że trochę bajkowo. Właśnie prostota i zarazem lekka nierzeczywistość dominują w reportażu Marcina Michalskiego i Macieja Wasielewskiego, którzy odwiedzili owe wyspy na końcu świata.
81:1. Opowieści z Wysp Owczych mają w sobie urok zaginionego miejsca, gdzie trud przetrwania na smaganych deszczem skałach równoważy ciepło bliskich, prawdziwych relacji, zaufania, wspólnoty. Musi być coś szczególnego w kraju, w którym nie ma ani jednego baru szybkiej obsługi (państwo niepodbite przez McDonaldsa, i to na pewno nie z powodu biedy mieszkańców) – za to co roku odbywają się rodzinne polowania na grindwale.

„Jest na końcu mapy taka wieś, gdzie przy polnej drodze domy dwa, gdzie ze studni wodę trzeba nieść, a jedynym światłem – światło dnia” – śpiewa Andrzej Sikorowski. Tak jest na niektórych spośród osiemnastu wysepek tworzących archipelag Wysp Owczych. Oddaję głos autorom 81:1:

Na Wyspach Owczych jest sto dziewiętnaście miejscowości. Do czterdziestu czterech prowadzi tylko jedna droga (...). W sześciu innych osadach szosy są w ogóle zbędne, ponieważ ludzie skupili się w jednym miejscu d (...)

Dostęp do treści serwisu jest płatny.


Aby wyświetlić pełny tekst musisz być zalogowany
oraz posiadać wykupiony dostęp do tego numeru.


Zofia Marduła - ur. 1986, absolwentka socjologii na Uniwersytecie Jagiellońskim, pracuje w Bibliotece Kolegium Filozoficzno-Teologicznego Polskiej Prowincji Dominikanów w Krakowie. (wszystkie teksty tego autora)

     


zobacz także

Ksiądz Nowina w niespokojnych czasach

Wysypiska i dzieła sztuki

ZIEMIA, PLANETA LUDZI

PYTANIA POD NOCNYM NIEBEM

Co porusza Słońce i gwiazdy


komentarzeFacebook