Archwium > Numer 455 (07/2011) > Felietony > Aborcja katolikowi nie przeszkadza?

Aborcja katolikowi nie przeszkadza?

Coraz bardziej rozpowszechnia się „katolewicowy” pogląd, że Kościół nie powinien sprzeciwiać się stanowionemu przez polityków prawu, nawet jeśli jest ono wyraźnie sprzeczne z nauczaniem katolickim, o ile tylko prawo to nie zmusza katolików do czynów niezgodnych z ich wiarą i sumieniem. Kiedyś wspomniałem na tych łamach o wywiadzie w „Rzeczpospolitej”, w którym bp Pieronek zapytany o niebezpieczeństwo liberalizacji aborcji, wprowadzenia małżeństw homoseksualnych itp. zauważył, że nie ma to wielkiego związku z Kościołem, ponieważ „jeżeli ktoś jest chrześcijaninem i ma wyrobione sumienie, to ustawy mu nie przeszkadzają”. No właśnie! Katolik ma dbać o swoje sumienie, ale nie ograniczać innych, którzy mają je uformowane inaczej. To błędny pogląd, bo katolik powinien bronić życia ludzkiego, a nie zajmować się jedynie swoim sumieniem.

Marszałek Stefan Niesiołowski, niegdyś – zdawałoby się – gorliwy katolik, dziś w jednym ze swych występów w Radiu Zet stwierdził, że jeśli chodzi o in vitro, to jest za. I wyjaśnił, że katolik nie musi stosować in vitro, ale dla wielu ludzi brak potomstwa to ogromny dramat i dlatego jest za finansowaniem in vitro, zwłaszcza w wypadku osób biednych. Ot! Ta sama logika, co u bpa Pieronka. Katolik może nie stosować in vitro, skoro mu wiara w tym przeszkadza. Ale inni, czemu nie… Co więcej, państwo powinno ich w tym wspierać z budżetu. Chciałbym zatem przypomnieć panu marszałkowi nauczanie Jana Pawła II, który podkreślał, że na osobach bezpośrednio stanowiących prawo spoczywa „konkretna powinność przeciwstawienia się&rd (...)

Dostęp do treści serwisu jest płatny.


Aby wyświetlić pełny tekst musisz być zalogowany
oraz posiadać wykupiony dostęp do tego numeru.


Dariusz Kowalczyk SJ - ur. 1963, jezuita, profesor teologii, wykładowca teologii dogmatycznej, dziekan Wydziału Teologii Papieskiego Uniwersytetu Gregoriańskiego w Rzymie; przez 10 lat był felietonistą miesięcznika "W drodze", opublikował m.in.: "Różne oblicza Ducha" (2005), "Czy żyjemy w czasach Apokalipsy" (2012), "Czy Jezus mógł się przeziębić?" (2015), "Między herezją a dogmatem" (2015). (wszystkie teksty tego autora)

     


zobacz także

Duma z bycia katolikiem

Chyba jestem bogiem?!

Skazani za mowę nienawiści

KONIEC ŚWIATA 2012

Od Rydzyka do Owsiaka


komentarzeFacebook