Archwium > Numer 394 (06/2006) > Felietony > Wstyd i nienawiść

Wstyd i nienawiść

Spoglądam na Rzym z wysokości piątego piętra Kurii Generalnej jezuitów. I nie odczuwam wstydu! A przecież według większości komentatorów polskich mediów powinienem się wstydzić. Za co? Za Polskę! Za nowy rząd, za Leppera, Giertycha, a przede wszystkim za Ojca Dyrektora... Pewien mieszkaniec miasta Łodzi z powodu wstydu za Polskę chce się zrzec polskiego obywatelstwa i zostać bezpaństwowcem. Niektórzy twierdzą, że wstyd teraz pokazać się za granicą jako Polak. Inni znowu przekonują, że poczucie wstydu każe nam z Polski czym prędzej wyjeżdżać. A ja się nie wstydzę! Zbyt długo mieszkałem poza Polską, aby dać sobie wmówić, że Polska odstaje od standardów europejskich i że inne narody są szczególnie mądre i szlachetne, a u nas wciąż ksenofobia i zaścianek. Patrzę na włoskie, francuskie i niemieckie elity polityczno–społeczne i nie popadam we frustrację. Wręcz przeciwnie! Niekiedy mam wrażenie, że u nas jest więcej rzeczywistego pluralizmu, a mniej knebla politycznej poprawności.

Pamiętam, gdy za komuny przyszła do mojej mamy pewna znajoma, chcąc pochwalić się koronką, którą nabyła w Niemczech zachodnich. Mama spojrzała i mówi, że w koronce jest dziura. A na to znajoma: „Ale to jest koronka z Niemiec!”. Mam wrażenie, że podobnie do znajomej mamy zachowuje się w Polsce wielu komentatorów życia polityczno–społecznego. Pełni kompleksów chętnie dokładają Polsce i Polakom, bo taka postawa jest dziś w pewnych środowiskach tr (...)

Dostęp do treści serwisu jest płatny.


Aby wyświetlić pełny tekst musisz być zalogowany
oraz posiadać wykupiony dostęp do tego numeru.


Dariusz Kowalczyk SJ - ur. 1963, jezuita, profesor teologii, wykładowca teologii dogmatycznej, profesor Wydziału Teologii Papieskiego Uniwersytetu Gregoriańskiego w Rzymie, wykładowca dogmatyki; przez 10 lat był felietonistą miesięcznika "W drodze", opublikował m.in.: "Czy żyjemy w czasach Apokalipsy"; "Czy Jezus mógł się przeziębić?"; "Między herezją a dogmatem"; "Kościół i fałszywi prorocy". Mieszka w Rzymie. (wszystkie teksty tego autora)

     


zobacz także

Jezuici na Rakhat!

Prawa salamandry

Arcybiskup Życiński gra dalej

Dyktatura urażonych

Barbarzyńca w Brukseli


komentarzeFacebook