Stać się ojcem
Uświadomiłem sobie, że moim ostatecznym powołaniem jest rzeczywiście stać się jak Ojciec i żyć na co dzień Jego Boskim współczuciem.

Bądźcie współczujący, jak Ojciec wasz jest współczujący 1. (Łk 6,36).

Samotny krok

Od chwili, gdy po raz pierwszy zobaczyłem fragment Syna marnotrawnego Rembrandta, rozpoczęła się moja wędrówka duchowa, która przywiodła mnie do napisania tej książki. Teraz, gdy kreślę ostatnie jej słowa, widzę, jak długą przebyłem drogę.

Od początku przeczuwałem, że nie tylko młodszy, ale także starszy syn może ukazać mi ważny aspekt mojej duchowej wędrówki. Przez długi czas ojciec pozostawał „innym”, kimś, kto może mnie przyjąć, przebaczyć, ofiarować dom, dać pokój i radość. Ojciec był przestrzenią, do której się wraca, celem mojej podróży, ostatecznym miejscem spoczynku. Dopiero stopniowo i często w bolesny sposób dane mi było zrozumieć, że moja duchowa wędrówka nie skończy się dopóty, dopóki ojciec będzie pozostawał kimś poza mną.

Przeczuwałem, że nawet moja najlepsza teologiczna i duchowa formacja nie może uwolnić mnie od postrzegania Boga Ojca jako kogoś groźnego i napawającego lękiem. Wszystko, czego się dowiedziałem o miłości Ojca, nie pozwalało mi wyjść poza myślenie o autorytecie, który ma nade mną władzę i który może jej użyć zgodnie ze swoją wolą. W jakiś sposób Boża miłość do mnie była ograniczona przez mój strach przed mocą Bożą. Uważałem za rozsądne zachowywanie bezpiecznego dystansu, mimo że odczuwałem ogromne pragnienie bliskości. Wiem, że dzielę to doświadczenie z niezliczoną lic (...)

Dostęp do treści serwisu jest płatny.


Aby wyświetlić pełny tekst musisz być zalogowany
oraz posiadać wykupiony dostęp do tego numeru.


Henri J. M. Nouwen - ur. 1932, zm. 1996, ksiądz holenderski, od lat 60. mieszkał w Ameryce. Ostatnie lata swego życia spędził wśród upośledzonych w Daybreak, kanadyjskim domu Arki koło Toronto. Autor książek "Zraniony Uzdrowiciel", "Potrzeba intymności", "Przekroczyć siebie". (wszystkie teksty tego autora)

     


zobacz także

Modlitwa

Opowieść Adama: pokój, który nie jest z tego świata

Największa udręka świata

Drogi Ojcze

Ukryta obietnica


komentarzeFacebook