Archwium > Numer 392 (04/2006) > Felietony > Pistolet wypalił

Pistolet wypalił

Przed laty Roman Brandstaetter, ucząc mnie pisania, mawiał, że jeśli w pierwszym akcie dramatu pojawia się pistolet, to w ostatnim powinien wypalić. Przypomniałem sobie o tym pistolecie w związku z rocznicą śmierci Ojca Świętego Jana Pawła II.

Otóż na samym początku pontyfikatu, kiedy wszyscy ruszyli na Rzym, na Watykan i na Papieża, kiedy się zaczęły pojawiać pierwsze oznaki papieskiej choroby, na którą i ja natychmiast zapadłem, zapragnąłem znaleźć się w kręgu promieniowania Jego osoby. Napisałem nawet felieton pod ewangelicznym tytułem Bodaj bym się kraja szaty dotknął i tęskniłem za dotknięciem szaty papieskiej. Dotknięcie to okazało się później źródłem mocy i błogosławieństwa. Ogromne pragnienie przerodziło się w ogromny kanał, przez który życiodajna energia płynęła w moim kierunku, karmiąc duszę i serce (a wielokrotnie i ciało), dodając entuzjazmu do życia i pracy z młodzieżą.

Okazja nadarzyła się podczas pierwszej pielgrzymki Ojca Świętego do Ojczyzny. Pojechałem z młodzieżą pociągiem do Krakowa. Koczowaliśmy w klasztorze na krużgankach. Cudem otrzymałem wejściówkę do kurii krakowskiej i tam, na dziedzińcu, w ciżbie dziennikarzy czekających na ostatnią konferencję prasową z Papieżem, dopadłem księdza Stanisława, by wybłagiwać: „Bodaj bym się kraja szaty dotknął”. Odpowiedział krótko: „Nie teraz, w Rzymie...”. Muszę dodać, że wypełnił z nawiązką to, co mi obiecał. W Rzymie zawsze zapraszał mnie do Ojca Ś (...)

Dostęp do treści serwisu jest płatny.


Aby wyświetlić pełny tekst musisz być zalogowany
oraz posiadać wykupiony dostęp do tego numeru.


Jan Góra OP - (1948-2015) legendarny rekolekcjonista, kaznodzieja i publicysta, wieloletni duszpasterz akademicki w Poznaniu. Twórca ośrodków duszpasterskich w Hermanicach, na Jamnej i nad Lednicą; organizator spotkań "Lednica 2000", autor wielu książek. (wszystkie teksty tego autora)

     


zobacz także

Ryba ciągnie haczyk

APER DE SILVA

JAK IM TO POWIEDZIEĆ?

Bal dominikański

Wizja


komentarzeFacebook