Archwium > Numer 392 (04/2006) > Felietony > Chwilowo opętani

Chwilowo opętani

Niektórzy wytykają Kościołowi grzech zaniechania w sprawie rozliczenia się z PRL–owską przeszłością. Jeśli mają rację, to trzeba przyznać, że zgrzeszyli (przynajmniej głupotą) wszyscy ci – w tym szczególnie elity polityczne wspomagane przez większość mediów – którzy po roku 1989 ogłosili grubą kreskę, licząc na samooczyszczenie się różnych środowisk. Dali się zwieść tym, którzy cynicznie perorowali, że należy przebaczyć i patrzeć wspólnie w przyszłość, a nie polować na czarownice.

Teczki nie zostały jednak zalane na 50 lat betonem. Okazywało się, że ktoś nimi nieustannie gra. Nie brakowało takich, którzy dawali do zrozumienia, że mają zdolną porazić wiedzę na temat przeszłości pewnych osób. Mnożące się jak grzyby po deszczu afery gospodarcze pozwalały domyślać się wpływów agenturalnych powiązań na naszą polską rzeczywistość. I coraz bardziej oczywiste się stawało to, że lustracja nie jest poronioną ideą ziejących nienawiścią oszołomów, ale polityczno–społeczną koniecznością. Uchwalono zatem ustawę lustracyjną, powołano Rzecznika Interesu Publicznego i sąd lustracyjny, powstał Instytut Pamięci Narodowej. I oto po kilku latach działań tych szacownych instytucji, śledząc doniesienia mediów, można by odnieść wrażenie, że głównymi agentami umacniającymi komunę byli księża katoliccy. Padają nazwiska i pseudonimy. Niewielu domaga się szybkiego wyjaśnienia prawdy o śmierci księży zamordowanych przez ludzi służących obłędnej ideologii, ale jakże wielu z ukrywaną saty (...)

Dostęp do treści serwisu jest płatny.


Aby wyświetlić pełny tekst musisz być zalogowany
oraz posiadać wykupiony dostęp do tego numeru.


Dariusz Kowalczyk SJ - ur. 1963, jezuita, profesor teologii, wykładowca teologii dogmatycznej, dziekan Wydziału Teologii Papieskiego Uniwersytetu Gregoriańskiego w Rzymie; przez 10 lat był felietonistą miesięcznika "W drodze", opublikował m.in.: "Różne oblicza Ducha" (2005), "Czy żyjemy w czasach Apokalipsy" (2012), "Czy Jezus mógł się przeziębić?" (2015), "Między herezją a dogmatem" (2015). (wszystkie teksty tego autora)

     


zobacz także

Katolicka szalupa dla anglikanów

Felieton językoznawczy

O powodach irytacji

Kawa dla Giertycha

In vitro, czyli biskupi przegranej sprawy


komentarzeFacebook