Archwium > Numer 391 (03/2006) > Felietony > Najlepszy światopogląd

Najlepszy światopogląd

Chrześcijanie wierzą w Boga, który umierał na krzyżu i modlił się za szydzących z Niego ludzi: „Ojcze, przebacz im, bo nie wiedzą, co czynią”. Jezus Chrystus nie zstąpił z krzyża, aby surowo ukarać szyderców, lecz zbawił ich swoją ukrzyżowaną miłością. Chciałbym, aby spokój chrześcijan w obliczu profanowania symboli chrześcijańskiej wiary brał się z kontemplacji Ukrzyżowanego. Obawiam się jednak, że płynie on raczej z braku jakiejkolwiek religijnej żarliwości i z otumanienia laickimi dogmatami tolerancji i politycznej poprawności. Owe dogmaty każą tolerować wszelkiej maści szyderców z Pana Boga, a zarazem grożą sądem i więzieniem kaznodziejom, którzy publicznie nazywają akty homoseksualne grzechem. Członek Wysokiej Rady drwiący z Jezusa wiszącego na krzyżu mógłby w tej optyce uchodzić za otwartego, choć kontrowersyjnego przedstawiciela duchowieństwa. A św. Paweł, który w liście do Rzymian pisał o homoseksualnych i lesbijskich grzechach, jawiłby się jako zionący nienawiścią oszołom.

Muzułmanie nie wierzą w Boga Jezusa Chrystusa, który objawia swą miłość do każdego człowieka na krzyżu. Wielu z nich uważa, że obraza ich Boga i ich proroka domaga się reakcji gwałtownej i zdecydowanej, aby bluźniercy – o ile przeżyją – nigdy już w najmniejszym stopniu nie kpili sobie z islamu. Wyznawcy Koranu zauważyli przy tym, że niejednokrotnie silniejsze od gróźb pobicia lub zabicia są sankcje finansowe polegające na bojkotowaniu towar&oac (...)

Dostęp do treści serwisu jest płatny.


Aby wyświetlić pełny tekst musisz być zalogowany
oraz posiadać wykupiony dostęp do tego numeru.


Dariusz Kowalczyk SJ - ur. 1963, jezuita, profesor teologii, wykładowca teologii dogmatycznej, profesor Wydziału Teologii Papieskiego Uniwersytetu Gregoriańskiego w Rzymie, wykładowca dogmatyki; przez 10 lat był felietonistą miesięcznika "W drodze", opublikował m.in.: "Czy żyjemy w czasach Apokalipsy"; "Czy Jezus mógł się przeziębić?"; "Między herezją a dogmatem"; "Kościół i fałszywi prorocy". Mieszka w Rzymie. (wszystkie teksty tego autora)

     


zobacz także

Spór o grzech i spowiedź

Dobry ksiądz, to eksksiądz?

Kawa dla Giertycha

Polonijne pisanki

Zmierzch czy inwazja chrześcijaństwa?


komentarzeFacebook