Archwium > Numer 390 (02/2006) > Felietony > Proboszcz zazwyczaj jest mężczyzną

Proboszcz zazwyczaj jest mężczyzną

Niekiedy ludzie przychodzą do mnie poskarżyć się na księży. Domyślam się, że i na mnie muszą się księżom skarżyć. Nie jestem chętnym słuchaczem tych wyznań i często zaraz na wstępie zmieniam temat rozmowy. Nie zawsze się to jednak udaje. Niekiedy donoszą mi, jak ten lub ów ksiądz zareagował na to, że chodzą na msze do dominikanów albo mają kontakt ze mną. Pogodziłem się z tym, że muszę stale się uwiarygodniać i stale na nowo udowadniać, kim jestem i komu pragnę służyć.

Kiedyś przyszła do mnie pewna roztrzęsiona pani dyrektor z prośbą o radę, jak ma załatwić swój ślub z protestantem, bo proboszcz robi trudności i jest ogólnie odpychający, a ona choć nie narzuca się Panu Bogu, pragnie mieć ślub kościelny. Pani dyrektor przyniosła mi flaszkę wina (które spokojnie mogłoby być winem mszalnym, a jeszcze lepiej nieszporowym), jakąś płytę z muzyką, gadżety i drobiazgi biurowe, ponieważ pracowała w dziale public relations.

Kiedy nieco się uspokoiła, powiedziałem: „Widzi pani, pani jest kobietą, co jest oczywiste. Proboszcz zazwyczaj jest mężczyzną, czyli takim dużym chłopcem. A chłopcy lubią zabawki. Proszę te wszystkie zabawki schować do torby i pójść do proboszcza, a wystawiając rękę zza drzwi z podarunkiem, zapytać się: – Czy można się z księdzem proboszczem zaprzyjaźnić? Drugie pytanie, czy ksiądz proboszcz zechciałby mi pomóc w załatwieniu trudnej sprawy, w zasadzie nie do załatwienia? Jakiż mężczyzna nie zechce pomóc pięknej kobiecie? A&nb (...)

Dostęp do treści serwisu jest płatny.


Aby wyświetlić pełny tekst musisz być zalogowany
oraz posiadać wykupiony dostęp do tego numeru.


Jan Góra OP - (1948-2015) legendarny rekolekcjonista, kaznodzieja i publicysta, wieloletni duszpasterz akademicki w Poznaniu. Twórca ośrodków duszpasterskich w Hermanicach, na Jamnej i nad Lednicą; organizator spotkań "Lednica 2000", autor wielu książek. (wszystkie teksty tego autora)

     


zobacz także

Po prostu bracia...

Zahipnotyzowane oczy ojca Konrada

Ryba ciągnie haczyk

Habit nadziei

Ojcze Święty, Tobie rosną skrzydła


komentarzeFacebook