Archwium > Numer 390 (02/2006) > Felietony > Sezon na skandalistów

Sezon na skandalistów

Co robić, kiedy jakiś przełamujący kolejne tabu „artysta inaczej” wsadzi krucyfiks do kubła z moczem i wystawi to coś na widok publiczny jako dzieło sztuki? Krew się w przyzwoitym człowieku burzy i chciałoby się w taki czy inny sposób dać wyraz swej niezgodzie na „artystyczną” bezczelną głupotę. Trzeba jednak pamiętać, że jakakolwiek ostra reakcja będzie na rękę owemu skandaliście. A to dlatego, że nie jest ważne, czy o skandaliście mówią dobrze, czy też źle; ważne jest, by mówili. Ponadto zawsze się znajdzie grupka znawców i dziennikarzy, którzy z marnego artysty zrobią nie tylko geniusza postnowoczesności, ale także męczennika ciemnoty i obskurantyzmu. W rezultacie skandalista będzie chodził w chwale, a jego szanse na wystawę w Berlinie lub w Paryżu znacznie wzrosną. Czyli nie protestować? No tak, ale czy można udawać, że nic się nie stało? Dobrego wyjścia nie ma i na tym właśnie polega przebiegłość skandalistów.

Co zrobić, kiedy jakiś duchowny rzuca – w atmosferze skandalu – kapłaństwo i przekreśla złożone śluby? Od odchodzącego księdza oczekiwałbym, że powie Kościołowi, współbraciom i wiernym kilka prostych, uczciwych słów: „Przepraszam, zaplątałem się i nie umiem inaczej...”, „Dziękuję”, „Nie myślcie o mnie źle”. Od Kościoła należy oczekiwać, że w duchu Ewangelii i zgodnie z obowiązującym prawem pomoże eksksiędzu uregulować – o ile to możliwe – swoje sprawy i  (...)

Dostęp do treści serwisu jest płatny.


Aby wyświetlić pełny tekst musisz być zalogowany
oraz posiadać wykupiony dostęp do tego numeru.


Dariusz Kowalczyk SJ - ur. 1963, jezuita, profesor teologii, wykładowca teologii dogmatycznej, profesor Wydziału Teologii Papieskiego Uniwersytetu Gregoriańskiego w Rzymie, wykładowca dogmatyki; przez 10 lat był felietonistą miesięcznika "W drodze", opublikował m.in.: "Czy żyjemy w czasach Apokalipsy"; "Czy Jezus mógł się przeziębić?"; "Między herezją a dogmatem"; "Kościół i fałszywi prorocy". Mieszka w Rzymie. (wszystkie teksty tego autora)

     


zobacz także

Obsesja reformowania Kościoła

Polak czy Europejczyk?!

Polonijne pisanki

Logika tabloidalna

Kościół idealny czy realny?


komentarzeFacebook