Archwium > Numer 389 (01/2006) > Felietony > Kościół musi się nawracać

Kościół musi się nawracać

To był radykalny przełom w Kościele. „Kopernikańska rewolucja”, która raz na zawsze odmieniła jego oblicze. Kościół otworzył drzwi i okna swych komnat, by nie tylko je przewietrzyć, ale by już nigdy ich nie zatrzasnąć przed współczesnym światem. Podjął z nim dialog, którego wcześniej unikał jak diabeł święconej wody, przekonany o słuszności swych racji i dysponowaniu wszelkimi prawdami. Nie tylko tymi wielkimi, ale i małymi. Otworzył się w końcu także na wewnątrzkościelny dialog, dopuszczając wielość stanowisk i teologiczne spory. To dziś najczęściej powtarzane kategorie i porównania, którymi opisuje się Vaticanum secundum w 40 lat od jego zakończenia.

Na czym polegała rewolucyjność soboru? Na ile zmienił on Kościół? Czy zaczął proces redefiniowania myślenia kościelnych kategorii, czy może wyznaczył kierunek postawionych przez siebie pytań? By to sprawdzić, przyjrzyjmy się pokrótce dokumentom, które w powszechnej opinii uważa się za fundament odnowy soborowej.

Najbardziej doświadczalne i widoczne zmiany pociągnęła za sobą Konstytucja o liturgii świętej Sacrosanctum concilium. Szeregowy katolik przestaje być biernym uczestnikiem Eucharystii. Decyzje soboru odczuwa namacalnie. Język łaciński zastępują rodzime języki. Tajemniczy świat tekstu ksiąg kościelnych zaczyna być zrozumiały. Czytania zostają uaktualnione, lepiej dobrane. I, co ważne, kapłan odwraca się twarzą do wiernych. Liturgia rozumiana jako „źródło”, a zarazem „szcz (...)

Dostęp do treści serwisu jest płatny.


Aby wyświetlić pełny tekst musisz być zalogowany
oraz posiadać wykupiony dostęp do tego numeru.


Jarosław Makowski - ur. 1973 jest filozofem i teologiem, dyrektorem Instytutu Obywatelskiego w Warszawie, wykładowcą w Wyższej Szkole Biznesu w Nowym Sączu, stale publikuje m.in. w "Gazecie Wyborczej", "Rzeczpospolitej", "Dzienniku Gazecie Prawnej", ostatnio wydał książkę Kobiety uczą Kościół (2007). (wszystkie teksty tego autora)

     


zobacz także

Arcybiskup i reklama

Znak firmowy B16

Zacznijmy od kaszy i piwa

Dwa Kościoły: "toruński" i "łagiewnicki"

Przezwyciężyć ekumeniczne zmęczenie


komentarzeFacebook