Archwium > Numer 387 (11/2005) > Felietony > Czy Kościół się miesza?

Czy Kościół się miesza?

Za nami gorący czas wyborów parlamentarnych i prezydenckich. Hasło, które wyszło ponoć ze środowiska Radia Maryja: „Zatopić Platformę!”, odświeżyło stary problem, czy Kościół miesza się do polityki. Niektórzy biskupi zapewniali, że Kościół nie wskazuje, na kogo głosować, i ogranicza się do podania ogólnych kryteriów, które powinien mieć na uwadze wyborca katolik. Nie przekonali jednak na przykład internautów, którzy z właściwą sobie agresją wskazywali na polityczne zaangażowanie i dość precyzyjne zalecenia wyborcze toruńskiej rozgłośni.

Trudno w powyższej sprawie dojść do jednoznacznych konkluzji, bo w różnych znaczeniach używane są słowa „Kościół” i „polityka”. Pojęcie „Kościół” odnosi się do bardzo różnych wypowiedzi, od papieża i soboru począwszy, a na prywatnym komentarzu w takim czy innym związanym z Kościołem medium skończywszy. Polityka też bywa rozumiana różnie: już to jako niezbyt czysta rozgrywka pod tytułem „kto kogo?”, już to – chociaż rzadziej – jako szczera, zgodna z najgłębszymi przekonaniami, troska o dobro wspólne.

Trzeba jednak przyznać, że po „politycznym” sparzeniu się w początkach lat 90. Kościół jest obecnie dość ostrożny i nie wychodzi wiele poza zachęty do udziału w wyborach, podkreślając, że jest to obywatelski, moralny obowiązek. Przyznam, że mam pewne wątpliwości, czy rzeczywiście im więcej ludzi idzie (...)

Dostęp do treści serwisu jest płatny.


Aby wyświetlić pełny tekst musisz być zalogowany
oraz posiadać wykupiony dostęp do tego numeru.


Dariusz Kowalczyk SJ - ur. 1963, jezuita, profesor teologii, wykładowca teologii dogmatycznej, profesor Wydziału Teologii Papieskiego Uniwersytetu Gregoriańskiego w Rzymie, wykładowca dogmatyki; przez 10 lat był felietonistą miesięcznika "W drodze", opublikował m.in.: "Czy żyjemy w czasach Apokalipsy"; "Czy Jezus mógł się przeziębić?"; "Między herezją a dogmatem"; "Kościół i fałszywi prorocy". Mieszka w Rzymie. (wszystkie teksty tego autora)

     


zobacz także

Kościół idealny czy realny?

Gdzie stoi Kościół?

Harówka, zabawa czy żenada?

Autorytetów brak!

Święci nam niepotrzebni!


komentarzeFacebook