Archwium > Numer 386 (10/2005) > Rozmowa w drodze > Słowo, które źle się kojarzy

Słowo, które źle się kojarzy

Czy zgadzasz się z poglądem, że dzisiejsze duszpasterstwa są sfeminizowane, czy — jak to się potocznie mówi — „zababione”?

Tak, ale nie jest to cecha wyłącznie obecnych czasów. Problem bowiem jest natury ogólnej, antropologicznej. Kobieta to płeć silniejsza religijnie i zwykle będzie dominować w Kościele liczebnie. W czasach mojego dzieciństwa i młodości również tak było. W zmartwychwstanie Jezusa przecież najpierw uwierzyła kobieta.

To sfeminizowanie jest skontrastowane z faktem, że w tymże Kościele rządzą mężczyźni. Kobieta jest mimo wszystko do prac służebnych.

Trzeba koniecznie wystrzegać się nieuprawnionych uproszczeń w tej kwestii. Można przecież wskazać miejsca, w których kobiety mają wyraźny wpływ na tę mniej liczną grupę mężczyzn. Zwróćmy uwagę na przykład, ile w Kościele katolickim istnieje żeńskich zgromadzeń zakonnych. One często są same w sobie bardzo autonomiczne. Tworzą jakość życia nieobojętną dla kształtu całego Kościoła i to także trzeba w tych rozważaniach uwzględnić. Sam przez trzy lata jako katecheta pracowałem w liceum, mając za przełożoną siostrę zakonną, której musiałem słuchać, bo była dyrektorką szkoły.

Jak w twoim duszpasterstwie szkół średnich wyglądają proporcje liczebne między chłopakami a dziewczynami?

Są wychylone na korzyść kobiet. Staram się to równoważyć ze wszystkich sił. Na przykł (...)

Dostęp do treści serwisu jest płatny.


Aby wyświetlić pełny tekst musisz być zalogowany
oraz posiadać wykupiony dostęp do tego numeru.


Paweł Gużyński OP - ur. 1968, dominikanin, przeor klasztoru w Łodzi, dyrektor Dominikańskiego Ośrodka Kaznodziejskiego, rekolekcjonista, współpracuje z Boska.tv, opiekun Dominikańskiej Szkoły Wiary i Galerii "Zielona 13". (wszystkie teksty tego autora)

Jan Grzegorczyk - pisarz, w latach 1982-2011 roku redaktor miesięcznika "W drodze". Wydał m.in. "Dziurawy kajak i Boże miłosierdzie", pięcioksiąg "Przypadki księdza Grosera", opowiadania "Niebo dla akrobaty", powieści "Chaszcze i Puszczyk". Jego ostatnią książką jest Święty i błazen, rozmowa z Janem Górą, która jest swoistym testamentem ojca Jana. (wszystkich teksty tego autora)

     


zobacz także

Szkodliwa praktyka

CIESZCIE SIĘ I RADUJCIE

Ziemski i niebieski

ŚLUBU NIE BĘDZIE

LANDSZAFT CZY IKONA


komentarzeFacebook