Archwium > Numer 386 (10/2005) > Sylwetka > Przestrzeń Balthasara

Przestrzeń Balthasara

Do dzieła teologa z Bazylei nie można podejść bez bojaźni i drżenia. Każdy, kto zabiera się za studiowanie prac Hansa Ursa von Balthasara, staje przed długą półką jego książek: opublikował ich 85, nie licząc tekstów rozproszonych. Musimy być przygotowani na to, że na ich kartach natkniemy się na nowatorskie analizy misterium trójjedynego Boga. Przeżyjemy również uczucie zazdrości rodzące się w każdym Czytelniku, który bierze do ręki teksty pisane z wielką erudycją. Balthasar z taką samą przenikliwością i znawstwem pisze nie tylko o filozofii czy teologii, ale także o poezji i muzyce.

Na nowo

Sam teolog miał chyba świadomość, że Czytelnik może odczuwać przerażenie ogromem jego dzieła, dlatego już w wieku 50 lat napisał rodzaj krótkiego przewodnika po swojej myśli. Zdecydowały racje zdrowotne, nie sądził bowiem chyba, że dobry Bóg pozwoli mu dożyć sędziwych 88 lat. Potem po każdych kolejnych 10 latach życia dopisywał nowe fragmenty, które ostatecznie złożyły się na niewielką książkę O moim dziele.

Wysiłek pisania przewodnika po własnej myśli był nieunikniony, gdyż niemal do końca pracował nad monumentalną trylogią składającą się z 15 tomów, której edycję w polskim przekładzie rozpoczęły właśnie dwie oficyny krakowskie: jezuicki WAM i Wydawnictwo M. Tę summę XX wieku tworzy Herrlichkeit (Chwała), czyli rzecz o postrzeganiu wspaniałości Boga objawiającej się w ludzkiej historii i wytworach ludzkiego ducha. Druga, główna część: (...)

Dostęp do treści serwisu jest płatny.


Aby wyświetlić pełny tekst musisz być zalogowany
oraz posiadać wykupiony dostęp do tego numeru.


Jarosław Makowski - ur. 1973 jest filozofem i teologiem, dyrektorem Instytutu Obywatelskiego w Warszawie, wykładowcą w Wyższej Szkole Biznesu w Nowym Sączu, stale publikuje m.in. w "Gazecie Wyborczej", "Rzeczpospolitej", "Dzienniku Gazecie Prawnej", ostatnio wydał książkę Kobiety uczą Kościół (2007). (wszystkie teksty tego autora)

     


zobacz także

Przezwyciężyć ekumeniczne zmęczenie

Znak firmowy B16

Urlop w... klasztorze

Wojna fundamentalizmów

Profanacja i prowokacja


komentarzeFacebook