Archwium > Numer 386 (10/2005) > Felietony > Kogo boją się jezuici?

Kogo boją się jezuici?

„To, co robią jezuici, jest dowodem postawy skrajnie lękowej”. Nie, nie! To nie jest wypowiedź braci dominikanów o swych odwiecznych przyjaciołach. To Jan Turnau prowadzący dział religijny „Arka Noego” w „Gazecie Wyborczej” zdobył się na taką refleksję w wywiadzie na łamach sierpniowego „Press”. Chodziło o to, że – jak zauważył prowadzący rozmowę Krzysztof Burnetko – „zdarzają się przypadki nakładania kar kościelnych za poglądy zbyt odstające od wyznawanych przez hierarchię”. W ostatnich latach kary zostały nałożone na dwóch polskich jezuitów przez ich przełożonego, co – jak rozumiem – Jan Turnau uznał za przejaw przewlekłego stanu lękowego synów św. Ignacego z Loyoli.

Nie chcę wypowiadać się na temat tych konkretnych spraw. Po pierwsze, nie byłem przełożonym skarconych jezuitów. Po drugie, niezręcznie mówić o własnych współbraciach na forum publicznym. Wypowiedź Jana Turnaua najpierw mnie rozśmieszyła, a potem skłoniła do ogólniejszej refleksji na temat stereotypów i mitów o niedobrej hierarchii i ciemiężonych przez nią szlachetnych buntownikach. Tym bardziej, że temat ów dotyczy również dziwnych opowieści o Benedykcie XVI, który ponoć jako kardynał Ratzinger miał w okrutny sposób tłumić swobodną twórczość różnych teologicznych geniuszy.

Dzieje się – niestety – tak, że gdy tylko jakiś „geniusz” rozedrze szaty i powie, że (...)

Dostęp do treści serwisu jest płatny.


Aby wyświetlić pełny tekst musisz być zalogowany
oraz posiadać wykupiony dostęp do tego numeru.


Dariusz Kowalczyk SJ - ur. 1963, jezuita, profesor teologii, wykładowca teologii dogmatycznej, dziekan Wydziału Teologii Papieskiego Uniwersytetu Gregoriańskiego w Rzymie; przez 10 lat był felietonistą miesięcznika "W drodze", opublikował m.in.: "Różne oblicza Ducha" (2005), "Czy żyjemy w czasach Apokalipsy" (2012), "Czy Jezus mógł się przeziębić?" (2015), "Między herezją a dogmatem" (2015). (wszystkie teksty tego autora)

     


zobacz także

O dzieciństwie, liturgii i Gibsonie

UTO UGHI I GODNOŚĆ ŻYCIA

O PRACY RAZ JESZCZE

Kościół drzemie, Semka czuwa

Kompensacja za zakonne życie


komentarzeFacebook