Archwium > Numer 385 (09/2005) > Felietony > Wakacje moich dzieci

Wakacje moich dzieci

Temat odwieczny. Niezakończona dyskusja. Razem czy osobno? Jechać samemu czy razem z nimi. Odpocząć od nich, bo też mi się coś od życia należy, czy zażywać rozkoszy wspólnoty, z którą jestem przez cały rok? Już kiedyś moi rodzeni bracia denerwowali się na mnie i pytali, czy potrafię bez tych ogonów pojechać na normalne wakacje. Po roku przebywania wśród młodzieży dla higieny dobrze by było odpocząć od niej.

Pewna dziennikarka zatroskana o moją głębię i moje zbawienie, radziła mi nawet odprawienie rekolekcji u kamedułów, bo niebawem stanę się płytki, jak ci, wśród których przebywam. Niestety, do kamedułów nie dotarłem, choć pewnie byłoby mi tam dobrze, bo czytać umiem i lubię, a samotność znoszę dość dobrze, czego by nawet nie podejrzewali ci, którzy mają o mnie utarte mniemanie.

Nie wiem, czy to dobrze czy to źle, ale jestem z nią zawsze i wszędzie. Wszędzie ją zabieram ze sobą. Do urzędu, do Papieża, na Jamną i nad Lednicę. Każę coś zrobić, coś załatwić, coś powiedzieć albo napisać. Jeździmy i chodzimy razem. Jedno mam życie – z nią. Z młodzieżą, która zwraca się do mnie: „ojcze”.

Nic też mnie tak nie cieszy jak rozwój ludzi, szczególnie młodych. Jeszcze do niedawna taki słupek z rozdziawioną gębą, bezradnie gapiący się na świat, a oto nagle jakby przebudzony, rozgarnięty chłopak czy dziewczyna, którym można powierzyć odpowiedzialne zadanie, ludzi czy pracę. Jeszcze do niedawna takie popycha (...)

Dostęp do treści serwisu jest płatny.


Aby wyświetlić pełny tekst musisz być zalogowany
oraz posiadać wykupiony dostęp do tego numeru.


Jan Góra OP - (1948-2015) legendarny rekolekcjonista, kaznodzieja i publicysta, wieloletni duszpasterz akademicki w Poznaniu. Twórca ośrodków duszpasterskich w Hermanicach, na Jamnej i nad Lednicą; organizator spotkań "Lednica 2000", autor wielu książek. (wszystkie teksty tego autora)

     


zobacz także

STRAŻNIK NADZIEI

Krakus polish ham

Uzdrowić głuchoniemego

FURTA

Poślij nas!


komentarzeFacebook