Archwium > Numer 384 (08/2005) > Felietony > Rejs odwołany! Rozum też!

Rejs odwołany! Rozum też!

„Panie, dalszy rejs odwołany, / Bo Sternika do siebie wezwałeś, / A nam brak siły, nadzieja zgasła”. Cóż to za słowa? To ostatnio dopisana zwrotka do ulubionej pieśni Jana Pawła II Barka. Znalazłem ją w pewnej oficjalnie wydanej książeczce. No cóż, pseudopobożnej egzaltacji sporo, ale zrozumienia tajemnicy Kościoła doprawdy niewiele. Chciałoby się powiedzieć: Panie, obroń mnie przed przyjaciółmi, bo przed wrogami obronię się sam. „Rejs odwołany”, a „nadzieja zgasła” – dobrze, że to przesłanie znad Wisły nie doszło do uszu Benedykta XVI. Okazuje się, że głupota wdziera się wszędzie. Nawet w autentyczne uczucia wdzięczności i miłości do zmarłego Papieża.

Ponoć niektórzy już się boją, że dziedzictwu Jana Pawła II zaszkodzi jego beatyfikacja i kanonizacja. Litanie, gipsowe figurki, obrazki z aureolą – to wszystko może odrealnić i zafałszować postać wielkiego Papieża. Nie podzielam tych tak jaskrawo sformułowanych obaw, ale niewątpliwie coś jest na rzeczy. Niejednokrotnie bywało tak, że klaskaliśmy, ale nie słuchaliśmy. Teraz może być tak, że będziemy składać ręce, ale zaraz potem będziemy robić swoje: oszukiwać, kraść i rzucać oszczerstwa. Człowiek ma w sobie pogański instynkt budowania małych przestrzeni sacrum i poszerzania sfery profanum, w której grzeszy według swego uznania. Dlatego też stereotypowe silenie się na mędrkowanie, dlaczego zachwyca nas Jan Paweł II, może być rzeczywiście niebezpieczne.

A propos stereotypów. To modne dzisiaj słowo słu (...)

Dostęp do treści serwisu jest płatny.


Aby wyświetlić pełny tekst musisz być zalogowany
oraz posiadać wykupiony dostęp do tego numeru.


Dariusz Kowalczyk SJ - ur. 1963, jezuita, profesor teologii, wykładowca teologii dogmatycznej, profesor Wydziału Teologii Papieskiego Uniwersytetu Gregoriańskiego w Rzymie, wykładowca dogmatyki; przez 10 lat był felietonistą miesięcznika "W drodze", opublikował m.in.: "Czy żyjemy w czasach Apokalipsy"; "Czy Jezus mógł się przeziębić?"; "Między herezją a dogmatem"; "Kościół i fałszywi prorocy". Mieszka w Rzymie. (wszystkie teksty tego autora)

     


zobacz także

Demiurgowie europejskich wartości

Dajcie spokój w sprawie Paetza

Najlepszy światopogląd

MOTYWACJE

Zadymieni i zaczadzeni


komentarzeFacebook