Archwium > Numer 383 (07/2005) > Felietony > Z Lednicą do Ameryki

Z Lednicą do Ameryki

Mam świadomość, że narażam się pewnej pani, która upomniała mnie, że jestem obsesjonatem jednego tematu i jednej sprawy: Lednicy. Mimo to podejmuję temat, ponieważ nie mogę zasnąć z powodu tego, że Agnieszka wymyśliła, co mogłoby znaczyć słowo: Lednica. Poszukiwaliśmy znaczenia tego słowa, aby napisać je na bransoletkach ze sznurka, które miały być podarunkiem na tegoroczne nabożeństwo lednickie.

I kiedy zastanawialiśmy się, co mogłyby znaczyć poszczególne litery słowa Lednica, Agnieszka powiedziała: – LEDNICA to znaczy: Ludzie Ewangelii Daleko Nieście Imię Chrystusa! Amen! To zabrzmiało jak uderzenie. Ten wynalazek wart jest wiele. Lednica już na zawsze pozostanie ewangeliczna, misyjna, apostolska. To program i wyzwanie. Iść na krańce świata z dobrą nowiną. To znaczy czuć przestrzeń. Gdzie jest to „najdalej” dla Polaka? Na księżyc, do Ameryki? Gdzie jest ta przestrzeń czekająca na obsianie?

Jestem człowiekiem starej daty. Najlepiej mi w domu, w klasztorze. Żyję według zasady: jak dziewczyna idzie do rabina, to dziewczyna jest dziewczyną i rabin jest rabinem, a jak rabin idzie do dziewczyny, to dziewczyna już nie jest dziewczyną, a rabin przestaje być rabinem. Zawsze chciałem być rabinem. W najskrytszych myślach nie widziałem siebie w Ameryce, co najwyżej liczyłem, że Amerykanie pojawią się na Lednicy. Nie jestem anglofonem, bo w mojej młodości nikt nie uczył się angielskiego, tylko rosyjskiego, łaciny, a ostatecznie francuskiego czy niemieckiego. Angielskiego można się było uczyć prywatnie. Po co w (...)

Dostęp do treści serwisu jest płatny.


Aby wyświetlić pełny tekst musisz być zalogowany
oraz posiadać wykupiony dostęp do tego numeru.


Jan Góra OP - (1948-2015) legendarny rekolekcjonista, kaznodzieja i publicysta, wieloletni duszpasterz akademicki w Poznaniu. Twórca ośrodków duszpasterskich w Hermanicach, na Jamnej i nad Lednicą; organizator spotkań "Lednica 2000", autor wielu książek. (wszystkie teksty tego autora)

     


zobacz także

Irena, dziewczyna pokoju

Ojcostwo

SZEWC SĄSIAD

Mój dom

Zahipnotyzowane oczy ojca Konrada


komentarzeFacebook