Archwium > Numer 383 (07/2005) > Felietony > Teczki Piotra, teczki Judasza

Teczki Piotra, teczki Judasza

Cóż to jest prawda? – zapytał Piłat Jezusa. I wyszedł, nie spodziewając się zadowalającej go odpowiedzi. Chociaż według Wolanda z powieści Mistrz i Małgorzata Jezus odpowiedział: „Prawdą jest to przede wszystkim, że boli cię głowa”. Nie wiadomo, do jakiej filozoficznej koncepcji prawdy należałoby zaliczyć tę odpowiedź, ale na pewno wiadomo, że dziś do starych koncepcji prawdy doszła nowa, a mianowicie ta, że prawda jest w teczkach agentów.

Zawsze uważałem za naiwną albo cyniczną opinię, że pewne środowiska, od których zależy kształt życia społecznego, np. wymiar sprawiedliwości, oczyszczą się same w nowych czasach, a nas powinna interesować jedynie błękitna przyszłość. Społeczeństwo ma prawo i obowiązek bronić się przed rządami ludzi zakłamanych i podatnych na manipulację. Potrzebna jest zatem instytucja, która – wyposażona w odpowiednie środki – będzie systematycznie sięgać do dającej się zobiektywizować pamięci o przeszłości. A ci, którzy chcą pełnić ważne funkcje publiczne, powinni być gotowi na to, że owa instytucja zbada obiektywnie ich osobistą przeszłość. Dobra ustawa musi określać, kto na mocy samego prawa ma być poddany lustracji, a kto jedynie – przy spełnieniu określonych warunków – może (lecz nie musi) być zlustrowany. Powinna też jasno podawać procedury działania, w tym szczególnie udostępniania i ujawniania treści zawartych w teczkach. Problem w tym, że owe procedury nie zostały chyba wystarczająco sprecyzowane, a ponadto są stosow (...)

Dostęp do treści serwisu jest płatny.


Aby wyświetlić pełny tekst musisz być zalogowany
oraz posiadać wykupiony dostęp do tego numeru.


Dariusz Kowalczyk SJ - ur. 1963, jezuita, profesor teologii, wykładowca teologii dogmatycznej, profesor Wydziału Teologii Papieskiego Uniwersytetu Gregoriańskiego w Rzymie, wykładowca dogmatyki; przez 10 lat był felietonistą miesięcznika "W drodze", opublikował m.in.: "Czy żyjemy w czasach Apokalipsy"; "Czy Jezus mógł się przeziębić?"; "Między herezją a dogmatem"; "Kościół i fałszywi prorocy". Mieszka w Rzymie. (wszystkie teksty tego autora)

     


zobacz także

Emigrant na wigilii

Sezon na skandalistów

Kogo boją się jezuici?

Chwilowo opętani

Wstyd i nienawiść


komentarzeFacebook