Archwium > Numer 382 (06/2005) > Reportaż > Z jasnego kościoła do ciemnej celi

Z jasnego kościoła do ciemnej celi
Nie ma swojej plebanii. Jest kapelanem więziennym w zakładzie karnym w Strzelcach Opolskich. Przed południem uwięziony w celach. Po południu wraca do byłych więźniów i ludzi, którym się nie powiodło. Mieszka z nimi w założonych przez siebie gospodarstwach stowarzyszenia Barka.

Mimo że wielu z nich przesiedziało ćwierć wieku w więzieniu, ich życiorysy nie są barwne. Nie byli filmowymi piratami. Nie napadli na pociąg ze złotem. Ani też nie podkopali się pod muzeum, by wynieść płótna szalonego Vincenta van Gogha warte miliony dolarów. Ot, czasem zabili z nudy. Z bezmyślności. Dla zemsty. Innym razem do zbrodni pchała ich tylko zazdrość. Często pili. Ale, jak podkreślają z dumą — za swoje. Niechętnie albo w ogóle nie mówią, że zwichnęli życie swoim dzieciom. Rodziców wepchnęli do grobu. Zawsze nie oni. Zawsze ktoś inny. Mając skończone pięćdziesiąt lat, wyglądają na dobrze utrzymanych sześćdziesięciolatków z wystraszonymi, jak u zająca, oczami. Bardzo chętnie narzekają na innych. Szczególnie na sobie podobnych, ale także na tych, którzy godnie potrafili sobie ułożyć życie.

W Barce mieszkają też inni ludzie. Jakby nie wiadomo, dlaczego kopnięci przez życie. Wyrzuceni poza, choćby przeciętny, standard własnego domu. Mężczyźni — niezaradni, zasiedlający niegdyś hotele robotnicze. Po rozwiązaniu zakładu pracy wyrzuceni niczym na śmietnik, na którym niebawem musieli naprawdę zacząć szukać dla siebie życia. Kobiety — skazane na „wieloletnie wyroki” bicia przez mężów. Z dziećmi spłodzonymi przez pijaństwo. Z bruzdami lat bólu gromadzonego na twarzach. Siniakami od starych kopniaków. Wszystkimi na co dzień i od święta opiekuje się ksiądz Józef Krawiec.

Z Twojej łaski

Zagracony pokoik na poddaszu ro (...)

Dostęp do treści serwisu jest płatny.


Aby wyświetlić pełny tekst musisz być zalogowany
oraz posiadać wykupiony dostęp do tego numeru.


Mateusz Wyrwich - politolog, dziennikarz, publikował m.in. w "Kulturze", "Literaturze", "Polityce". Autor około 500 reportaży prasowych o tematyce społecznej i historycznej oraz książek "Łagier Jaworzno", "Czarne i białe", "W celi śmierci". (wszystkie teksty tego autora)

     


zobacz także

Jeśli zajdzie taka potrzeba...

Kurhan świętych obcowania

Pozytywista z plebanii

Cygan w szkolnej ławce

Przystań opodal rzeki


komentarzeFacebook