Archwium > Numer 382 (06/2005) > Felietony > Prezerwatywy a reforma Kościoła

Prezerwatywy a reforma Kościoła

Przy okazji konklawe i wyboru Papieża mogliśmy usłyszeć wiele mądrych i głupich komentarzy na temat najważniejszych wyzwań, przed którymi stanie nowy biskup Rzymu. Do szczególnie głupich zaliczam te, w których sugerowano, że Kościół potrzebuje szybkich i radykalnych reform, które miałyby polegać przede wszystkim na zaakceptowaniu małżeństw homoseksualnych, rozwodów, kapłaństwa kobiet, no i oczywiście prezerwatyw. Bez tych zmian Kościół niechybnie pogrążał się będzie w marazmie i tracił rzesze wiernych. Jest natomiast pewne – twierdzą zwolennicy „odważnych” zmian – że jeśli za ołtarzem stanie kobieta, a z jej rąk będą mogły przyjmować Komunię pary homoseksualne sakramentalne i pary heteroseksualne niesakramentalne, to świątynie wypełnią się do ostatniego miejsca. Problem w tym, że w niektórych kościołach protestanckich te wszystkie nowości już wprowadzono i jakoś nie widać, by wiązało się to z pogłębieniem wiary i poszerzeniem grona wyznawców. Wręcz przeciwnie! Okazuje się, że z niektórymi wspólnotami kościelnymi dialog ekumeniczny będzie wkrótce niepotrzebny, gdyż owe postępowe wspólnoty – otwarte na aborcję i eutanazję – po prostu wymrą.

Bardzo dziwne są formułowane tu i ówdzie oskarżenia, że Kościół, nie pozwalając na używanie prezerwatyw, przyczynia się do szerzenia – szczególnie na kontynencie afrykańskim – choroby AIDS. Niektórzy antykościelni ideolodzy mówią nawet o&nbs (...)

Dostęp do treści serwisu jest płatny.


Aby wyświetlić pełny tekst musisz być zalogowany
oraz posiadać wykupiony dostęp do tego numeru.


Dariusz Kowalczyk SJ - ur. 1963, jezuita, profesor teologii, wykładowca teologii dogmatycznej, profesor Wydziału Teologii Papieskiego Uniwersytetu Gregoriańskiego w Rzymie, wykładowca dogmatyki; przez 10 lat był felietonistą miesięcznika "W drodze", opublikował m.in.: "Czy żyjemy w czasach Apokalipsy"; "Czy Jezus mógł się przeziębić?"; "Między herezją a dogmatem"; "Kościół i fałszywi prorocy". Mieszka w Rzymie. (wszystkie teksty tego autora)

     


zobacz także

O wyższości postu nad karnawałem

KONIEC ŚWIATA 2012

O maturze z religii

Rejs odwołany! Rozum też!

Zderzenie z Naphtą


komentarzeFacebook