Archwium > Numer 381 (05/2005) > Rozmowa po pontyfikacie > Żeby się tylko księża nie przestraszyli

Żeby się tylko księża nie przestraszyli

Śmierć papieża Jana Pawła II zakończyła pewną epokę, szczególnie dla Polski, ale oczywiście również dla całego Kościoła. Czego możemy się spodziewać w najbliższym czasie?

Trzeba pamiętać, że analizy naukowe mające odpowiedzieć na pytanie, czym jest Kościół, jak się zmienia, w jakim kierunku będzie ewoluował, są do pewnego stopnia ograniczone. Musimy je podejmować bardzo pokornie, bo ostatecznie Tym, kto prowadzi Kościół, jest Duch Święty. On zawsze może nas zaskoczyć, tak jak niewątpliwie to robił w historii. Kiedy nastał Jan XXIII, mówiono, że ma to być pontyfikat przejściowy, następnie wybierze się papieża, który będzie żył dłużej i zdąży w Kościele przeprowadzić reformy. Jak wiemy, stało się inaczej. Jan XXIII, być może nawet ku własnemu zaskoczeniu, zwołał II sobór watykański, który był niezwykłym powiewem Ducha.

Co nas czeka? Zgadzam się z tymi, którzy twierdzą, że na pewno czeka nas egzamin dojrzałości, szczególnie w Kościele polskim. Myślę, że będzie on dotyczył przede wszystkim jedności. Jan Paweł II jednoczył nas na różne sposoby. W dniach Jego umierania i śmierci uczynił to mocniej niż kiedykolwiek wcześniej, nie tylko w odniesieniu do nas, Polaków, ale do całego świata. Płyną stąd zadania, ale i obawa, że po odejściu polskiego Papieża będzie nam trudno wspólnie patrzeć w jednym kierunku, znaleźć to lepiszcze jedności, jej zwornik. Pewnie niechcący, ale trochę uśpiliśmy sami siebie, patrząc na Jana Pawła II, słuchając Go, wiedząc, (...)

Dostęp do treści serwisu jest płatny.


Aby wyświetlić pełny tekst musisz być zalogowany
oraz posiadać wykupiony dostęp do tego numeru.


Dariusz Kowalczyk SJ - ur. 1963, jezuita, profesor teologii, wykładowca teologii dogmatycznej, profesor Wydziału Teologii Papieskiego Uniwersytetu Gregoriańskiego w Rzymie, wykładowca dogmatyki; przez 10 lat był felietonistą miesięcznika "W drodze", opublikował m.in.: "Czy żyjemy w czasach Apokalipsy"; "Czy Jezus mógł się przeziębić?"; "Między herezją a dogmatem"; "Kościół i fałszywi prorocy". Mieszka w Rzymie. (wszystkie teksty tego autora)

Adam Szustak OP - ur. 1978, dominikanin, wędrowny kaznodzieja, przez kilka lat duszpasterz akademicki krakowskiej "Beczki", prowadzi stronę www.langustanapalmie.pl, mieszka w Łodzi. (wszystkich teksty tego autora)

     


zobacz także

Mentalność Kalego, czyli otwartość zamknięta

KONIEC ŚWIATA 2012

Twarz czy gęba Kościoła?

Triumf Kościoła przemyskiego

WIĘCEJ KRZYŻA, MNIEJ KRZYŻA


komentarzeFacebook