Archwium > Numer 379 (03/2005) > Opowiadanie > Żeby się ludzie pośmiali

Żeby się ludzie pośmiali

Pamięci Szymona Giętego

 

Tak, można powiedzieć, że to ja wszystkiemu zawiniłam. To ja zadecydowałam, że Franek Skrzypek ma być przyjęty na stacjonarny, a Jerzy Brodak pozostanie jeszcze w hospicjum domowym, aż się zwolni łóżko. Doktor Kolasińska się wściekła. Zasadniczo nie dochodziło między nami do spięć. Nie mogłam zrozumieć, co się z nią dzieje. Jakbym ukłuła ją w splot nerwowy. Nie wiedziałam wtedy, co zawdzięcza Brodakowi.

— Szukamy medialnego rozgłosu — wyrzuciła bez namysłu oskarżenie.

— Ale o co chodzi? — spytałam.

— Oho, wyprawić na tamten świat Franka Skrzypka! No tak, będą o tym pisać. Jeden dzień mnie nie było w pracy i cały harmonogram przyjęć szlag trafił. — Wpadła w histerię, łamiący się głos zdradzał, że nie panuje nad sobą. — Jemu wszystko jedno, jak umrze. Całe życie żył jak dziad. Może chce jak dziad umrzeć. Zaplanowałam do przyjęcia Brodaka. Brodak ma w końcu zasługi dla miasta… Takim ludziom jesteśmy coś winni. Ale dla pani oni wszyscy to komuchy.

— Z tego, co wiem, nie przyjmujemy ludzi do hospicjum za zasługi.

*

Jeszcze tego dnia problem sam się rozwiązał. Na „dwójce” zmarł pacjent. Zwolniło się łóżko. Gdyby zmarł parę godzin wcześniej, pewnie nie doszłoby do kłótni. Na szczęście burza, jak była gwałtowna, tak szybko minęła. Wieczorem w zgodzie wypiłyśmy kawę. Z Kolasińskiej uszł (...)

Dostęp do treści serwisu jest płatny.


Aby wyświetlić pełny tekst musisz być zalogowany
oraz posiadać wykupiony dostęp do tego numeru.


Jan Grzegorczyk - pisarz, w latach 1982-2011 roku redaktor miesięcznika "W drodze". Wydał m.in. "Dziurawy kajak i Boże miłosierdzie", pięcioksiąg "Przypadki księdza Grosera", opowiadania "Niebo dla akrobaty", powieści "Chaszcze i Puszczyk". Jego ostatnią książką jest Święty i błazen, rozmowa z Janem Górą, która jest swoistym testamentem ojca Jana. (wszystkie teksty tego autora)

     


zobacz także

Taksówka od Ducha Świętego

Bukiet

Kto ma miękkie serce?

Dzieje Abrahama Wyrwikufla (II)

Czarownica


komentarzeFacebook