Kamienie i łzy

W naszej kolejnej rozmowie toczącej się wokół sakramentu pojednania chciałbym zapytać, czy spowiedź nie jest celebrowaniem negatywizmu, samooskarżaniem, utrzymywaniem przekonania, że jestem złym człowiekiem?

Odpowiadając na to pytanie, przywołałem fragment Ewangelii św. Jana o tym, jak faryzeusze przyprowadzają do Jezusa niewiastę pochwyconą na cudzołóstwie. Przedstawione jest to bardzo plastycznie, bo Jan potrafi skupić się na okolicznościach zdarzenia. Mówi, że Pan Jezus przyszedł do świątyni o brzasku. Faryzeusze stawiają kobietę pośrodku, jak na scenie. Czujemy się, jakbyśmy byli w teatrze. Oto Jezus, który siedzi, tłum, który przyprowadził kobietę, i ona sama pomiędzy nimi. Myślę o przeżyciach ludzi, którzy są bohaterami tego dramatu. Wyobrażam sobie, że w faryzeuszach jest wiele agresji i nieumiejętność rozmawiania. Krzyczą: „Mojżesz nakazał nam w Prawie takie kamienować, a Ty co mówisz? Przed chwilą złapaliśmy ją na cudzołóstwie”. To nie jest zaproszenie do rozmowy, a kobieta jest użyta jako przedmiot, jako pretekst, żeby oskarżyć Jezusa. Dla niej nie ma właściwie miejsca, mimo że stoi w środku. Faryzeusze atakują Jezusa, a nawet więcej — chcą Mu udowodnić, że nie ma racji.

Jak łączysz ten fragment Ewangelii z pytaniem o samooskarżenie i celebrowanie negatywizmu przez spowiedź?

Widzę w tej scenie zapis tego, co się dzieje z człowiekiem pokiereszowanym przez grzech. Nie potrafi dobr (...)

Dostęp do treści serwisu jest płatny.


Aby wyświetlić pełny tekst musisz być zalogowany
oraz posiadać wykupiony dostęp do tego numeru.


Wojciech Prus OP - ur. 1964, dominikanin, doktor patrologii, studiował w Krakowie i Rzymie, przez osiem lat był dyrektorem Wydawnictwa "W drodze", obecnie jest duszpasterzem wspólnoty Lednica 2000. Mieszka w Poznaniu. (wszystkie teksty tego autora)

Paweł Kozacki OP - ur. 1965, prowincjał polskich dominikanów, duszpasterz, przez wiele lat redaktor naczelny miesięcznika "W drodze". Mieszka w Warszawie (wszystkich teksty tego autora)

     


zobacz także

POJEDNANIE

Serce Kościoła w Mielżynie

Śniło mi się, że spowiadam

Znaleźć właściwą miarę

CZYSTEGO SERCA


komentarzeFacebook