Archwium > Numer 378 (02/2005) > Felietony > Będzie mimo wszystko...

Będzie mimo wszystko...

Zima tego roku nijaka. Ale to dobrze dla gospodarki narodowej. Drogowcy dużo zaoszczędzili. Śniegu nie ma ani na lekarstwo. Aż dziw, że Boże Narodzenie przeżyliśmy po katolicku, chociaż tym razem było takie nie polskie. Nad Lednicę zamiast po śniegu jechaliśmy po błocie. Samochody trzeba było wyciągać traktorem. Ale pasterka wypadła wspaniale. Z daleka widać było oświetloną Bramę – Rybę. Drogę do budynku wskazywały płonące pnie wysuszonej zawczasu sosny.

Zgromadzeni ledwo się pomieścili w ośrodku. Były kolędy i opłatek od Ojca Świętego, szopka z Zakopanego z sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej i setki płonących świec. Na kominku palił się ogień, a dziewczęta trzymały na rękach Dzieciątko Jezus od Ojca Świętego. Śpiewaliśmy kolędy na przemian, raz pod dyrekcją Dominika Szulca i orkiestry strażackiej z Osiecznej, a później pod dyrekcją Piotra Ziemowskiego, szefa Siewców Lednicy i naszego głównego lednickiego muzyka. I, o dziwo, te dwa tak różne rytmy się uzupełniały, stwarzając klimat i nastrój tego miejsca. Godzinę przed pasterką ojciec prowincjał Maciej Zięba poświęcił obiekt i oddał go do użytku duszpasterskiego.

Czas nieubłaganie biegnie do przodu. W poprzednich latach mieliśmy już gotowe programy lednickiego spotkania. Teraz denerwujemy się, bo nie wiadomo, jak będzie. Przyjedzie Ojciec Święty do Polski czy nie przyjedzie? Wprawdzie Zesłanie Ducha Świętego wypada w połowie maja, ale u nas to jeszcze zimne noce. Kto wytrzyma pod gołym niebem w połowie maja? Rozsądek nakazuje p (...)

Dostęp do treści serwisu jest płatny.


Aby wyświetlić pełny tekst musisz być zalogowany
oraz posiadać wykupiony dostęp do tego numeru.


Jan Góra OP - (1948-2015) legendarny rekolekcjonista, kaznodzieja i publicysta, wieloletni duszpasterz akademicki w Poznaniu. Twórca ośrodków duszpasterskich w Hermanicach, na Jamnej i nad Lednicą; organizator spotkań "Lednica 2000", autor wielu książek. (wszystkie teksty tego autora)

     


zobacz także

Taras z widokiem na Rzym

...I w miłość się obrócimy

DOBRZE, ŻE TU JESTEŚMY

Szlifiernia diamentów

Rozmawiał z Królową Jadwigą


komentarzeFacebook