Archwium > Numer 378 (02/2005) > Felietony > Tsunami na rekolekcje

Tsunami na rekolekcje

Po raz kolejny postanowiłem odprawić swoje doroczne, ośmiodniowe rekolekcje na przełomie starego i nowego… Zaraz po świętach Bożego Narodzenia spakowałem więc walizkę i udałem się w drogę, by zaszyć się na tydzień w gościnnym domu sióstr Sacré–Coeur w Pobiedziskach koło Poznania. Ów dom to właściwie szkoła: gimnazjum i liceum z internatem. Wszystko to mieści się w majestatycznym pałacu wśród sielskich pól, blisko malowniczego jeziora. Młodzież wyjechała na ferie świąteczne, mogłem zatem spacerować po pustych korytarzach, odmawiając spokojnie różaniec. A tak naprawdę to niezupełnie spokojnie.

Trudno bowiem zachować spokój, jeśli odpowiedzią żywiołów naszej planety na liczne życzenia szczęśliwych świąt jest straszliwe trzęsienie ziemi i kilkunastometrowe fale, które zabierają sto pięćdziesiąt tysięcy ludzkich istnień, a miliony pozbawiają dachu nad głową.

Powraca pytanie, które od wieków stawiają sobie nie tylko filozofowie i teologowie. Pytanie o przyczynę zła i cierpienia w świecie. Nie, nie chodzi mi o to, że istnienie zła jest argumentem przeciwko istnieniu Boga (Gdyby Bóg istniał, takie rzeczy by się nie działy!). Po pierwsze, nie wierzymy w Boga, który przyszedł z czarodziejską różdżką w dłoni i obiecał, iż wszystko od razu uporządkuje, ale w Boga, który umarł na krzyżu. Potem zmartwychwstał, zwyciężając śmierć, ale najpierw doświadczył cierpienia i umierania. Po drugie, obrażan (...)

Dostęp do treści serwisu jest płatny.


Aby wyświetlić pełny tekst musisz być zalogowany
oraz posiadać wykupiony dostęp do tego numeru.


Dariusz Kowalczyk SJ - ur. 1963, jezuita, profesor teologii, wykładowca teologii dogmatycznej, profesor Wydziału Teologii Papieskiego Uniwersytetu Gregoriańskiego w Rzymie, wykładowca dogmatyki; przez 10 lat był felietonistą miesięcznika "W drodze", opublikował m.in.: "Czy żyjemy w czasach Apokalipsy"; "Czy Jezus mógł się przeziębić?"; "Między herezją a dogmatem"; "Kościół i fałszywi prorocy". Mieszka w Rzymie. (wszystkie teksty tego autora)

     


zobacz także

UTO UGHI I GODNOŚĆ ŻYCIA

Emigrant na wigilii

Laurka na Dzień Kobiet

Bezmyślność polskiego katolicyzmu

Demiurgowie europejskich wartości


komentarzeFacebook